نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

روزی خواهد آمد و کلمه جشن و سرور برای همگان معنا می شود. از یُمنِ قدوم مبارکش حتی پرندگان‌ و ماهیان‌ دریاها جشن‌ می‌گیرند و شادمان‌ می‌ کنند. جوشیدن واقعی چشمه‌ساران‌ را همه می بینند و برکت زمین در محصول دادن‌ چندین‌ برابر را همگان نظاره‌ می‌كند. زندگی آنچنان شیرین و لذت‌بخش می‌شود که زندگان‌ آرزو می‌كنند كه‌ ای كاش‌ امواتشان‌ زنده‌ بودند و آرامش‌ حقیقی‌ و زندگی با صفای الهی را می‌دیدند. ظهورش مشکل گشای بشریت تسلای درد درمندان و گرفتاران تمام عالم است.

روز ولادت آن موعود مهربان، را باید جشن گرفت. و این جشن بهانه‌ای است برای یاد او، برای این که بدانیم آخرین حجت حق در راه است و باید منتظر آمدنش باشیم. این انتظار فرج نیز، آنقدر ارزشمند و مقدس است که

پیامبرمان صلی الله علیه و آله فرمودند: أفضَلُ أعمالِ اُمَّتی إنتظارُ الفَرَجِ ؛ برترین اعمال امّت من انتظار فرج است. البته و صد البته، که انتظار به معنی تنها یک جشن و بعد هم دست روی دست گذاشتن نیست. انتظار فرج نشستن و چشم به راه دوختن نیست. کسی که منتظر مهمان است، معطل نمی نشیند تا مهمان بیاید و خانه را مرتب کند. خودش عاشقانه خانه را برای حضور او مهیا می کند. انتظارفرج را برترین اعمال دانسته اند. معنایش این است که انتظار کار است، خدمت است، یک عمل است که باید انجام شود. انسان منتظر، بیکار نمی نشیند، دست به کار می شود، زمینه را برای آمدن مولایش فراهم می کند.  به اطرافش نگاه می کند، خلاءها و کمبودها را پیدا می کند و برای برطرف شدن مشکلات قدم بر می دارد. با خودش فکر می کند که اگر مولایم امروز بیاید چه کاری انجام می دهد، به نتیجه که رسید درنگ و تعلل نمی کند، برای اینکه باری از دوش مولایش بردارد، و زحمتی از زحمات او کم کند عجله می کند.

اما برای عرض ارادت و عشق به ساحت مقدس امام زمان علیه السلام و قبولی در آزمون انتظار، کارهای زیادی می‌توان انجام داد. که در این بین نگاه به سیره اهل بیت علیهم السلام می تواند ما را در این امر کمک کند. چرا که امام زمان علیه السلام، خلاصه تمام انبیاء و ائمه معصومین علیهم السلام است. غذا دادن به فقرا، پوشاندن مساکین، خدمت به محرومین، عیادت و خدمت به بیماران، اکرام و رسیدگی به ایتام، تلاش برای گسترش معرف اسلامی و بالابردن سطح معرفت و دانش افراد جامعه،آباد نمودن زمین و عمران محیط زیست، آزاد نمودن بنده،اصلاح بین مردم،ادای قرض مومنین و... همه از کارهایی بود که اهل بیت علیهم السلام به آن عشق می ورزیدند. با این بیان می توان برنامه ای برای غذا دادن به فقرا، حتی به صورت هفتگی در دستور کار خود قرار داد و هر عاشقِ منتظری به تعدادی از فقرا، کارتن خواب ها و بی خانمان ها غذایی اهدا کند. می توان برنامه تهیه پوشاک مستمندان را در زندگی خود به عشق امام زمان علیه السلام و به نیابت از آن عزیز غایب از نظر، عملی کنیم.

می شود برای بالا بردن سطح آگاهی و معرفت دینی مردم برنامه داشت، کار و تلاش کرد.در قالب های مختلف، بابیان، باقلم، با ابزارهای جدید، با برگزاری مجالس ویژه اهل بیت علیهم السلام، با برپایی کلاس های معرفتی به سربازی امام زمان ارواحنافداه پرداخت.

اما از آنجا که خدمت به بندگان خدا، امری است که اهتمام و دوام ویژه ای می طلبد و از آنجا که نمی‌دانیم ظهور چه زمانی اتفاق می افتد و ما نیز چه میزان توفیق حضور در دنیا -که مزرعه آخرت است- را داریم، باید زرنگ بود و با زیرکی، عشق به آن موعود مهربان و اشتیاق به ظهور منجی بشریت را ماندگار کرد. راه این کار نیز وقف است.

می توان با پیوند وقف و انتظار فرج ، نتیجه ای ماندگار گرفت و خدمتی جاودانه انجام داد و اینگونه چراغی همیشگی در مسیر ظهور امام زمان ارواحنافداه روشن نمود.

می توان با وقف خانه و ملکی، برای کمک به نیازمندان، به نیابت از امام زمان علیه السلام نام خود را برای همیشه در زمره منتظرین حضرتش ثبت نمود.

می شود با وقف به نیت سلامتی امام زمان علیه السلام، تا ابد در حال انتظار بود.

میتوان با وقف به نام حضرت مهدی علیه السلام، هم عملی در خور شأن انتظار انجام داد، هم عطر و بوی دلنواز یاد مولایمان را به شامه همگان رساند و هم تا ابد در زمره واقفین خیراندیش که عرصه ای مقدس است، قرار گرفت.

می توان ملکی را به نام حضرت مهدی علیه السلام وقف نمود تا از منافع و درآمد آن، بیماران نیازمند،رایگان درمان شوند و مخارج درمانی آنها از حساب موقوفه مهدوی پرداخت شده و نمک‌گیر ومهمان امام زمان علیه السلام شوند.   
طبقه بندی: وقف،  برکرانه نور(شرح حدیث)،  اوصاف شیعیان،  فضائل اخلاقی، 
برچسب ها: وظایف منتظران، انتظار فرج، انتظار چیست؟، چگونه منتظر باشیم؟،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic