نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 3 اسفند 1395 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

پیامبران وانبیاء الهی، چنان در عشق پروردگار غرق بودند که غیر از او را نمی دیدند و غیر از خواست او خواهش دیگری نداشتند. خدوند مهربان نیز به آنها عشق ورزیده و آنها را به عنوان جانشینان خود برگزیده و مورد عنایت و محبت خاص خود قرار داده است. خداوند متعال آنقدر دوستشان دارد که آثار و نشانه‌های آنان را نیز، محترم شمرده و برای آن ارزش قائل است.

صندوقی که حضرت موسی علیه السلام، پس از تولد در آن قرار گرفت و به رود نیل انداخته شد نمونه ای از آن است. پروردگار عالم این صندوق را در نظر مردم چنان رفعتی بخشید که وقتی طالوت به فرماندهی لشگر توحید منصوب شد، قرآن کریم علامت و نشانه­ی شایستگی حكم­فرمائی او را آوردن صندوقی بیان می­دارد كه از قداست خاصی نزد بنی اسرائیل برخوردار بوده و به آن تبرك می­جستند.[1] و اینگونه لیاقت فرماندهی طالوت که چوپانی فقیر بود و بسیاری از مردم با فرماندهی او مخالف بودند، به یُمن آن صندوق برای همگان ثابت شد و دلهایشان نسبت به این انتصاب آرام گردید. و اینچنین قرآن کریم آن صندوق را محترم و مایه آرامش الهی دانسته است.

پیراهن حضرت یوسف علیه السلام نیز قصه دیگری از این عنایت و محبت ویژه خداست. آنجا که پیراهنش را برای پدرش می فرستد و حضرت یعقوب علیه السلام که خود از انبیاء الهی بود با تبرک جستن به آن شفا گرفته و بینایی خود را به دست می آورد.[2]

آری خداوند متعال اینگونه پیامبران و فرستادگانش را عزیز و محترم می شمارد. البته مقام پیامبران یکسان نیست و خداوند بعضی را بر بعضی دیگر برتری داده است. «وَلَقَدْ فَضَّلْنَا بَعْضَ النَّبِیِّینَ عَلَی بَعْضٍ»[3] مقام و منزلت هر کدام هم که بالاتر باشد، ارزشمندی آثار و نشانه هایش نیز بالاتر خواهد بود.

در میان تمام پیامبران الهی، پیامبر اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله، بهترین و برترین پیامبر الهی بوده و اگر ایشان نمی بود اصلا خداوند متعال زمین و آسمانی را خلق نمی کرد[4]. حال که اینگونه است نشانه ها و آثار آن حضرت از تمام آثار انبیاء پیشین برتر و ارزشمندتر است. مخصوصا اینکه این آثار گرانبها بازتاب و پرتوی از خورشید درخشان همان کوثری باشند که خداوند متعال نوید آن را به پیامبرش داده باشد.

با این بیان مقام ومنزلت امامزادگان جلیل القدر به خوبی معلوم می گردد. چرا که این بزرگواران؛


اولا: انسان های صالح و مخلصی بودند که مردم را به سوی آیین الهی فرا می‌خواندند و حتی بسیاری از آنان جانشان را نیز در راه ترویج دین و گسترش معارف الهی از دست داده و با شهادت از این دنیا رخت بربسته و به جوار حق شتافتند.

ثانیا: این بزرگواران از بهترین بندگان مومن خدا بودند همان ها که احترامشان حتی از کعبه هم بالاتر است.[5] وقتی هم که احترام مومن از کعبه بالاتر باشد، به یقین احترام و ارزشش از یک صندوق و پیراهن بیشتر است.

ثالثا: امامزادگان، ذریه، آثار، باقیمانده و نوادگان بهترین خلق و پیامبر خدایند و اینچنین برترین اثر و نشانه ها هستند و شرافتشان از نشانه های دیگر انبیاء الهی بالاتر است. از این رو، احترام و ارزشی هم که برای آنان قائل می شویم به مراتب باید بیشتر باشد.

رابعا: گهواره و پیراهنی که به آنها تبرک می جستند تنها به خاطر انتسابشان به ولی خدا بود و ارزش دیگری نداشتند، اما امامزادگان بزرگوار خود از اولیاء الهی بوده اند که کرامات آنها تنها دلیل کوچکی بر این امر است.

نتیجه؛ وقتی صندوقی با عنایت خدای متعال، طالوت فقیر را به فرمانروایی رسانده و دلهای قوم بنی اسرائیل را به ساحل آرامش می رساند، قبور مطهر امامزادگان به اذن پروردگار، خیلی بهتر و بیشتر می توانند عزت و آرامش را برای همگان به ارمغان بیاورند.

وقتی یک پیراهن که چند صباحی توفیق همراهی با ولی خدا را داشته، مقدس می گردد و چشم های نابینا را به لطف خداوند، شفا داده و بینا می کند، یقینا بقاع متبرکه امامزادگان به مراتب یوسف‌تر از آن پیراهن خواهند بود. ملجاء بی پناهان و درمانگاه دردمندان هستند. از این رو می بایست این اماکن مقدس و بقاع متبرکه، بزرگ شمرده شده و مورد احترام واقع شوند. برای همین است که باید زیارت این بزرگواران یکی از برنامه های دائمی و مستمر خداجویان باشد. به همین دلیل خدمت به آستان این بندگان صالح خدا، یکی از کارهای مهم، اساسی و ارزشمند بوده و تکریم و تعظیم این اماکن مقدس، در واقع تکریم خداوند و بزرگداشت انبیاء و اولیاء الهی است.[1]  وَقَالَ لَهُمْ نِبِیُّهُمْ إِنَّ آیَة مُلْكِهِ أَن یَأْتِیَكُمُ التَّابُوتُ فِیهِ سَكِینَةٌ مِّن رَّبِّكُم؛«و پیامبرشان به آنها گفت: همانا نشانه فرمانروایى او این است كه آن تابوت (صندوق عهدى كه موسى را در داخل آن به آب افكنده بودند)نزد شما بیاید كه در آن آرامش دلى از جانب پروردگارتان(براى شما)ست» سوره بقره:2، آیه 248

[2] اذْهَبُوا بِقَمیصی هذا فَأَلْقُوهُ عَلی وَجْهِ أَبی یَأْتِ بَصیرًا؛ پیراهن مرا نزد پدرم یعقوب برده بر روی او افکنید تا دیدگانش بینا شود. سوره یوسف: آیه ۹۳

[3] سوره اسرا آیه 55

[4] لولاک یا محمد ما خلقت الأفلاک

[5] قال الصادق علیه السلام: «الْمُؤْمِنُ أَعْظَمُ حُرْمَةً مِنَ الْکَعْبَه» مشکاة الأنوار فی غرر الأخبار، ص83
طبقه بندی: برکرانه نور(شرح حدیث)،  فضائل اخلاقی،  در محضر خوبان (سیره اهل بیت)، 
برچسب ها: مقام و جایگاه امامزادگان، دلیل قرآنی توسل به امامزادگان، فلسفه و چرایی زیارت امامزادگان، آثار زیارت،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic