نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ شنبه 9 بهمن 1395 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

خداوند مهربان آغوش رحمتش را به روی بنگانش گشوده و به هر وسیله ای می خواهد آنان را به سوی خود فراخواند. برای اینکه بندگان گنهکارش در کویر یاس و ناامیدی، سرگردان نشوند. برای همین باب شفاعت را به روی بندگانش گشوده است تا وسیله ای برای دستگیری از آنان و جبران کمبودهای اعمال خیرشان در قیامت باشد و با شفاعت اولیاء الهی راه نجات از جهنم و رسیدن به بهشت را به دست آورند.

اما باید توجه نمود که خداوند مهربان که رحمتش واسعه است، حکیم نیز هست و برای هر چیزی حساب و کتابی قائل است. شفاعت هم همینطور است. شفاعت شرایط و لوازمی دارد که می بایست محقق شود و تا کسی این شرایط را به دست نیاورد لیاقت شفاعت اهل بیت علیهم السلام را نداشته و از این فیض عظیم محروم خواهد ماند.

پیروی و فرمانبرداری از اهل بیت علیهم السلام، شرط اصلی بهره مندی از شفاعت آن بزگواران است. نمی شود کسی خود را پیرو اهل بیت علیهم السلام بدانید ولی به توصیه ها و دستورات آنها گوش نکرده و در مقام اطاعت از آنان، پایش لنگ بزند، ولی توقع شفاعت از آنان را داشته باشد. چرا که شفاعت اهل بیت علیهم السلام، یعنی دستگیری از پیروان و شیعیانشان. و کسی که در مقام عمل از آن بزگواران پیروی نمی کند، در جایگاهی نیست که دستگیری و شفاعت اهل بیت علیهم السلام شامل حالش شود. اصلا دستی ندارد که گرفته شود و نجات یابد.

البته در میان توصیه ها و فرمایش های ارزشمند پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و اهل بیت بزگوارشان، اگر دقت شود، به خوبی معلوم می شود که آن محبوبان خدا، روی برخی از کارها و اعمال

تاکید و حساسیت بیشتری داشته و بیش از دیگر اعمال روی آن سفارش نموده و نسبت به بی توجهی به آن هشدار داده و بیان فرموده اند که بی توجهی به این کار، باعث محروم شدن از شفاعت خواهد شد.

امام صادق علیه السلام به کسانی که به اهل بیت عشق می ورزند و به شفاعت آنان دلخوش نموده اند در هشداری قاطع می‌فرماید: لا یَنالُ شَفاعَتَنا مَن استَخَفَّ بِالصَّلاةِ؛ هرکس نماز را سبک بشمارد، به شفاعت ما دست نخواهد یافت.

آری، اهمیت و توجه به نماز، شرط دستیابی به شفاعت اهل بیت علیهم السلام است. چرا که نماز مرز بین کفر و ایمان، و ستون دین است. و کسی که این اولین سنگر دین را حفظ نکند، حرمت و احترامش را به خوبی رعایت نکند، آن را سبک شمرده و نسبت به آن بی توجه باشد، نباید توقع شفاعت و دستگیری را داشته باشد. مقصر هم خودش است. کرم و محبت اهل بیت علیهم السلام فراگیر است اما چنین کسی به خودش رحم نکرده و خودش را از دایره دستگیری و شفاعت خارج نموده است.

 
طبقه بندی: حدیث بندگی، 
برچسب ها: نماز، سبک شمردن نماز، شفاعت، بی توجهی به نماز،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic