تبلیغات
نسیمی از آسمان - هم‌سخنِ خدا
نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 تیر 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

آدمیزاد هم به صحبت کردن و همنشینی با دیگران علاقه دارد وهم، نیاز. این علاقه و نیاز به همسخنی با دیگران نیز، در زمان پیش‌آمدهای ناگوار و گرفتاری‌ها، خودش را بیشتر نشان داده و برای همین، تا شخصی دچار سختی و مشکلی می‌شود، سراغ کسی می رود که با او درددل نموده و خود را سبک کند. چرا که درددل کردن و سخن گفتن، گاهی آنچنان آرامش و تسلایی به انسان می‌دهد که هیچ داروی آرامبخشی نمی‌تواند انسان را اینچنین آرام کند.

البته و صد البته، اگر انسان بداند کسی را که مخاطب حرف‌هایش قرار داده، می‌تواند درکش کند، برایش کاری انجام دهد و گِرهی از مشکلاتش را باز کند، هم ذوق و شوق سخن گفتنش بیشتر می‌شود و هم آرامش و امیدش. برای همین باید به سراغ بهترین هم‌سخن رفت. بهترین همسخن نیز، خداوند مهربان است که هم، درد بنده‌هایش را می‌داند وهم درمانشان را. هم دوستشان دارد و هم راه صلاح و نجات را پیش روی آنان می‌گذارد. هم ستار است و راز انسان را فاش نمی‌کند و هم، غفار است و از سر تقصیر و گناهان او می‌گذرد. نه تنها از سخنان و درددل‌های بندگانش خسته نمی‌شود، بلکه لذت برده و خود عاشقانه به انتظار آنان می‌نشیند. گناهان و بدی‌های انسان را به رخ نکشیده و خیلی صمیمی به حرف‌های بنده‌اش گوش می‌کند.

حال که اینگونه است باید به سراغ آن یگانه محبوبِ مهربان رفت و او را به همکلامی خود انتخاب نمود. اما به راستی چگونه می‌توان با خدا سخن گفت. پاسخ را پیامبر رحمت صلی‌الله‌علیه‌وآله بیان نموده و فرمود:


اِذا اَحَبَّ اَحَدَکُم اَن یُحَدِّثَ رَبَّهُ فَلیَقرَءِ القُرآنَ

هرگاه یکی از شما دوست بدارد با پروردگارش سخن بگوید، قرآن بخواند. [1]

همنشینی با کلام الله مجید و قرائت آن، هم به انسان آرامش می‌دهد و هم، بهترین مشاوره‌ها و راهنمایی‌ها را بی‌هیچ مزد و منتی در اختیار او قرار داده و راه سعادت و خوشبختی را پیش روی وی می‌گذارد. چرا که برترین کتاب و کلام خالق هستی و خدای دانا و مهربان است. اصلا سخن گفتن و ارتباط کلامی، یکی از راه‌های برقراری ارتباط دوستانه و صمیمی است. اکنون که راه سخن گفتن با خداوند مهربان را آموختیم، هر که می‌خواهد ارتباطش را با آن ذات مقدس بیشتر کند، بسم الله! راهش قرآن مجید است. خداوند متعال، راه دوستی با خودش را هم محدود نکرده است. از این رو هرکه به هر میزان که بخواهد، می‌تواند با قرائت قرآن کریم، رابطه دوستانه‌اش را با پروردگار عالم مستحکم‌تر نماید.

البته برخی که لذت وصف نشدنی همکلامی با پروردگار را می‌چشند، از سویی دلشان نمی‌خواهد آن را از دست دهند و از سوی دیگر، دوست دارند دیگران نیز این لذت معنوی را احساس کنند. برای همین دست به کاری می‌زنند که هم خودشان تا ابد افتخار همصحبتی با خدا را داشته باشند و هم، حلقه اتصال دیگران با پروردگار عالم شوند. آنان راه وقف را انتخاب می‌کنند که راهی ماندگار و جاودانه است. از سویی، با وقفی قرآنی، همکلامی با خدای خویش را در کالبد وجسم دیگران ادامه می‌دهند و از سوی دیگر، شیرینی این لذت را به کام دیگران نیز ریخته و آنان را با قرآن کریم مأنوس می‌نمایند.

 

پی‌نوشت:

[1] کنزالعمال 1/510
طبقه بندی: وقف،  برکرانه نور(شرح حدیث)، 
برچسب ها: قرآن، قرائت قرآن، انس با قران،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.