نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 اردیبهشت 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

برگ درختان سبز در نظر هوشیار

هر ورقش دفتری است معرفت کردگار

دنیا کلاس خداشناسی است. راه معرفا به خدا، آنقدر روشن است که هر کس درپی شناخت خالقش باشد به راحتی می‌تواند راه آن را پیدا کند. کافی است دیده بینا داشته باشی تا به هر طرفی که نگاه کنی، خدا را می‌بینی.

استاد خداشناسی، حضرت امیرمومنان علی علیه‌السلام، یکی از شاهراه‌های معرفت خدا را به زیبایی بیان و فرموده‌اند:

عَرَفْتُ اللهَ سُبْحَانَهُ بِفَسْخِ الْعَزَائِمِ وَحَلِّ الْعُقُودَ، نَقْضِ الْهِمَم العُقُود  [1]

خداوند را به وسیله فسخ شدن تصمیم‌ها، گشوده شدن گره‌ها و نقض اراده‌ها شناختم.

 آدمی گاهی می‌نشیند و برنامه دقیقی را که مو، لای درزش نمی‌رود، طراحی می‌کند. همه جوانب و احتمالات را می‌سنجد و آنگاه، قدم به عرصه عمل می‌گذارد. اما همینکه شروع می‌کند، درمی‌یابد از جایی که فکرش را نمی‌کرد ضربه می‌خورد و تمام رشته‌هایش پنبه می‌شود. مات و مبهوت می‌نشیند و هر چه فکر می‌کند نمی‌تواند درک کند چه شده و چگونه نقشه دقیقش، به یکباره خراب شده است.

اینجاست که می‌توان دست برتر را مشاهده کرد و خدا را پیدا نمود. همان خدایی که

همه امور در دست اوست و بی‌اذن و اراده او، هیچ حادثه‌ای پدید نمی‌آید و هیچ اراده‌ای صورت نمی‌پذیرد. تمام عوالم لشگریان او و تحت اداره و اراده اویند. هیچ چیزی در مقابل تصمیم او، وجود ندارد. اگر کاری را اراده کند هیچ چیز نمی‌تواند مانعش شود و اگر کاری را نخواهد صورت پذیرد چیزی توان انجام آن را ندارد.

نمونه‌اش همین واقعه طبس. لشگریان شیطان با نقشه‌ای دقیق و نیروها و تجهیزاتی کارآمد و مدرن، آمده بودند تا به خیال خام خودشان، پیروز برگردند. همه جوانب را سنجیده بودند. تمام اهداف از پیش تعیین شده و تمام لوازم از قبل مهیا شده بود. همه چیز به ظاهر نوید پیروزی را می‌داد. با کبر و غرور شیطانی‌شان آمده بودند که کوس انا ربکم الاعلی سر دهند و قدرت پوشالی خود را به نمایش بگذارند.

مدعی خواست كه از بیخ كند ریشه ما

 غافل از آنكه خدا هست در اندیشه ما

آری به خیالشان همه چیز را سنجیده و دیده بودند. الا خدارا. تمام شرایط را رصد کرده بوند الا صاحب و همه کاره عالم را. و اینگونه بود که طوفان شن، لشگر خداوند شد و بینی استکبار را بر زمین مالیده و قدرت برتر را به همگان نشان داد.

واقعه طبس، کلاس عملی خداشناسی است. کلاس عملی معرفت خداست که می‌توان به راحتی خدا را پیدا نمود. کلاسی است که استادش خود خدا و ابزار آموزشش، شن‌های صحرای طبس است. از این رو درِ این کلاس باید تا ابد باز باشد و خداجویان را به سمت خدا سوق دهد.    

 

 

 

[1] نهج البلاغه، کلمات قصار، 250
برچسب ها: کلاس خداشناسی، طوفان شن، حادثه طبس، عبرت،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.