تبلیغات
نسیمی از آسمان - بالاترین کمال
نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 30 فروردین 1394 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()همه کمال را دوست دارند و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند. اصلا هر فعالیتی که انسان عاقل می‌کند برای رسیدن به نوعی کمال است. بسیاری نیز می‌کوشد خود را با کمالات نشان داده و دیگران آنها را با کمالاتشان بشناسند. اما خیلی‌ها راه را بیراهه رفته و مسیر را اشتباهی طی می‌کنند. وقتی هم که راه را اشتباه بروند به کمال که نمی‌رسند هیچ، بلکه دورتر هم می‌شوند. از این رو برخی به سراغ ثروت فانی دنیا رفته و به آن افتخار می کنند. برخی نیز زیبایی ظاهری را مایه کمال دانسته‌اند. برخی نیز قدرت را عامل کمالات دانسته و به سراغ آن می‌روند. غافل از اینکه، این امور اعتباری، سرابی بیش نبوده که دیر یا زود از بین می‌روند. برای همین کمال واقعی را نمی‌توان در آنها یافت.

اما هر که درپی کمال واقعی است باید راه رسیدن به آن را از راهنمایی آگاه  و راه بلد بیاموزد. راه رسیدن به کمال را شکافنده علوم، امام باقر علیه السلام بیان نموده و فرمود:

 الکَمالُ کُلُّ الکَمالِ اَلتَفَقَّهُ فی الدّین وَ الصَّبرُ عَلی النائِبَة وَ التَقدیرِ المَعیشَة [1]

حضرت باقرالعلوم کمال انسان را در سه چیز می دانند:


اول: فهم عمیق دین.

یعنی اینکه انسان درپی یادگیری دین باشد. از سطحی‌نگری به آموزه‌های دینی خودداری کرده و آن را به خوبی فراگرفته و در این مسیر به دین باوری عمیق برسد. در زندگی‌اش برنامه‌ای منظم برای فهم برنامه آسمانی دین داشته باشد که الگو و نقشه‌ای جامع، برای رسیدن به سعادت و خوشبختی است. دین هم وقتی خوب فهمیده شود زیبایی‌هایش دیده شده و آن وقت است که هر عقل سلیمی در برابر آن سر تعظیم فرو می‌آورد و آن را با جان و دل قبول کرده و به دستوراتش گردن می‌نهد. از سوی دیگر، اگر کسی به فهم دینی دست پیدا کرد، دیگر دینش را در مقابل طوفان شبهات از دست نمی‌دهد و در دینداری ثابت قدم می‌ماند.

دوم: صبور بودن در حوادث، مصیبت‌ها و پیشامدهاى ناگوار.

زندگی همه‌اش آنگونه که انسان می‌خواهد نیست و نمی‌شود هم که باشد. پستی و بلندی، تلخی و شیرینی، زشتی و زیبایی دارد. دنیا هم، صحنه آزمایش و امتحان است. درجات بهشت نیز، در گرو سربلندی در این آزمایش‌هاست. اگر قرار باشد کسی فقط در خوشی‌ها به یاد خدا باشد، مومن نیست. مومن کسی است که در گرفتاری‌ها هم، به خدا اعتماد، و اعتقاد داشته باشد که او، بهترین یار و یاور است و بهترین تقدیر را برای او رقم‌ زده است. برای همین آرامشش را حفظ کند و به شکرانه خوشی‌های زندگی‌اش، با صبوری و شکیبایی لحظات سخت امتحان‌های ناگوار را پشت سر بگذارد.

سوم: برنامه‌ریزی و اندازه نگاه داشتن در زندگى مادی

انسان برای جمع مال و کسب درآمد، زندگی،جوانی و عمرش را سپری می‌کند. برای همین باید قدر آن را دانسته و با برنامه‌ریزی مناسب، امور مادی زندگی‌اش را در دست گیرد. به میزان درآمدش نگاه کرده و براساس آن برنامه ریزی و خرج کند. نه خیلی اسراف و ولخرجی نموده و نه، بخل ورزیده و فقط به جمع مال فکر بیندیشد. در خرج کردن مال و ثروتش، هم حقوق الهی را – مثل خمس، زکات، انفاق و صدقه- رعایت کند و هم حقوق مردم را. هم برنامه‌ای برای استفاده دنیایی از دارایی‌اش داشته باشد و هم، برای آخرتش از ثروتش استفاده کند. در خرج کردن مالش کوته‌بین نیست. فقط امروزش را نمی‌بیند. به فرداهایش نیز فکر کرده و دست به کار می‌شود. درمی‌یابد که زندگی او محصور در دنیا نیست. بلکه بخش اصلی زندگی‌اش در آخرت بوده و از این رو، برای آخرتش نیز از مال و دارایی‌اش خرج می‌کند.

 

 

 

پی نوشت:

[1] «امام باقر علیه السلام : الكَمالُ كُلُّ الكَمالِ التَّفقُّهُ فِی الدِّینِ و الصَّبرُ عَلَى النّائِبَةِ و تَقدیرُ المَعیشَةِ امام باقر علیه السلام :همه كمال در شناخت عمیق دین و شكیبایى در پیشامدهاى ناگوار و اندازه نگاه داشتن در زندگى است . » تحف العقول ص 213
طبقه بندی: برکرانه نور(شرح حدیث)،  اوصاف شیعیان، 
برچسب ها: راه دستیابی به کمال، کمال یابی، راه سعادت،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.