تبلیغات
نسیمی از آسمان - تسلای دلِ خوبان
نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 اسفند 1393 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

برخی رسم و رسومات، بسیار خوب و پسندیده است و باید آنها را حفظ و به آیندگان نیز منتقل کرد. یکی از سنت‌های خوب مردم ایران اسلامی، تسلی دادن داغدیده در عید است. وقتی کسی عزیزش را از دست می‌دهد، مردم خونگرم  و نوعدوست کشورمان در اولین عید، به منزل او رفته، دلداریش داده و با ذکر فاتحه و قرائت قرآن، یاد و نام متوفی را گرامی داشته، و اینگونه تسلای دل عزاداران می‌گردند. البته این حرکت پیام مهمتری نیز دارد. و آن پیام هم این است که، می‌خواهند با زبان حال به مصیبت‌زدگان بگویند درست است که زمان عید و سرور و شادی است، اما به احترام شما، ما شادی و سرور را کنار گذاشته و آمده‌ایم تا در غم شما شریک باشیم. لباس سیاه برتن کرده و نزد مصیبت‌زده می‌نشینند تا وفاداری خود را اظهار نموده و ثابت کنند که وقتی دوستان وبستگانشان در غم عزیزی ماتم‌زده‌اند، هیچ عید و جشنی برای آنها شادی آفرین نخواهد بود.

اکنون زمان آن است که ما نیز این رسم نیکو را به جا آوریم. بهترین خانواده عالم عزادار شهادت عزیزشان هستند. همان خانواده‌ای که می‌بایست آنها را عزیزتر از جان خود و خانواده خویش دانسته و بیشتر از هرکس دیگری دوستشان بداریم. این ایام، ایام حزن و اندوه اهل بیت علیهم‌السلام است. همه می‌دانند که داغ از دست دادن یکی از اعضای خانواده بسیار سنگین است. مخصوصا اینکه داغ مادر باشد. آن هم چه مادری؟ مادری که بهانه خلقت زمین و آسمان است. مادر مهربانی که محبوبه خدا و مورد توجه خاص حضرت حق است.

اینجا، محل آزمایش ایمان و ارادت ماست. مگر نه اینکه

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمود: «ایمان هیچ بنده‌ای كامل نمی‌شود، مگر مرا از خودش بیشتر دوست بدارد، اهل بیتم از اهلش محبوب‌تر، و عترتم دوست داشتنی‌تر از عترتش باشد.» [1] حال هر که می‌خواهد ایمان خود را بسنجد، می‌تواند با نوع رفتارش، خود را محک بزند.

باید لباس عزا بر تن نمود و برای عرض تسلیت به محضر اهل بیت علیهم‌السلام شرفیاب شد. وقتی نیز دستمان از ظهور امام معصوم کوتاه است باید به حرم‌های آنان رفت و عرض تسلیت گفت. اگر هم کسی دستش از زیارت اهل بیت علیهم‌السلام کوتاه است، خود آن بزرگواران راه را نشان داده‌اند. وقتی زیارت امام میسور نباشد، زیارت امامزادگان٬ راه جبران است. امام صادق علیه‌السلام فرمود: «هر کس که نتواند به زیارت قبر ما (امامان) بیاید، پس قبر برادران صالح و شایسته ما را زیارت کند». [2]

اکنون که خداوند بر ما منت نهاده و شعاع نور خود را به وسیله امامزادگان عظیم‌الشأن به سراسر کشورمان تابانده است، باید برای عرض تسلیت به محضر آنان مشرف شده و عرض تسلیت نمود. بقاع متبرکه امامزادگان، فرصت مغتنمی برای توسل به اهل بیت علیهم‌السلام و توجه به خداوند متعال است. و اکنون که بهار رنگ و بوی فاطمی دارد، چه توفیقی از این بهتر که سال را با یاد و نام بی‌بی دو عالم و در جوار مرقد مطهر نوادگان ایشان شروع کنیم.

 

پی نوشت:

[1]  امالی صدوق، ص 274

[2] بحار الانوار، ج 74، ص .311
طبقه بندی: برکرانه نور(شرح حدیث)، 
برچسب ها: ایام فاطمیه، زیارت،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.