تبلیغات
نسیمی از آسمان - بیرق وقفِ فاطمی
نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 اسفند 1393 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

حضرت زهرا علیهالسلام محبوبه خدا و بهانه خلقت زمین و آسمان است. [1] در پیشگاه حضرت حق، چنان جایگاهی رفیع و موقعیتی ویژه دارد، که خشنودی و رضایتش باعث خشنودی خدا، و ناراحتی‌اش، خشم الهی را برمی‌انگیزد. [2] آن بانوی بزرگ عالم، کوثر رسول خداست که سبب بقاء و گسترش نام، یاد و آیین پیامبراکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله شده است. و اگر نبود فاطمه علیهاالسلام نه از پیامبر نامی باقی می‌ماند و نه از دین و دیانت. حلقه اتصال نبوت به امامت وحجتِ حجت‌های الهی است. [3] هرچه نام و یاد حضرت فاطمه علیهاالسلام گسترش یابد، در واقع، سایه دین و مکتب توحید و خداپرستی بیشتر توسعه یافته و ترویج خواهد شد. چرا که فرهنگ فاطمی، فرهنگی جامع است که بهترین و بالاترین ارزش‌ها را دربر گرفته است. شالوده این فرهنگ، توحید ناب و خدامحوری خالص، عشق و دلدادگی محض به آستان ربوبی، ولایتمداری و جان‌نثاری در راه ولایت است که با ایثار و از خودگذشتگی، علم،عرفان، معنویت، شجاعت،شهادت... و در یک کلام با تمام خوبی‌ها پیوند خورده است. برای همین، می‌بایست فرهنگ فاطمی روز به روز بیشتر معرفی و ترویج شود وتا قیامت که نقطه اوج تجلی مقام و منزلت آن بزرگ بانوی عالم است، بیرق حضرت زهرا علیهاالسلام برافراشته بماند. سیره و منش حضرت فاطمه علیهاالسلام کوثر زندگی و آب حیات بشریت است. برای همین، عطر دل انگیز نام و یاد آن مادر مهربان شیعیان و محبان اهل بیت علیهم‌السلام، باید بیش از پیش در کالبد زمین و زمان جاری گردد. از این رو، هرکه دل در گرو توحید و یگانگی دارد، باید برای پویاتر شدن سیره و منش آن یگانه بانوی خلقت، تلاش کند و به هر شکلی که می‌تواند افتخار خادم الزهرا شدن را نصیب خود نماید.

اما از آنجا که بیرق فاطمی می‌بایست تا ابد برافراشته بماند و راه هدایت را به بندگان نشان دهد، کاری که برای این امر صورت می‌گیرد نیز،

باید دائمی و ماندگار باشد. و چه کاری بهتر از وقف که ماندگار است و می‌تواند تا قیام قیامت استوار و پابرجا بماند.

با وقف برای ترویج فرهنگ فاطمی می‌توان پرچم عشق به خدا و محبوبان خدا را تا قیامت برافراشت و نام یاد حضرتش را تا ابد گرامی داشت. برای این امر مقدس راهکار‌های فراوانی هم وجود دارد. می‌توان با وقف ملکی برای ترویج سیره علمی و عملی حضرت زهرا علیهاالسلام، هم بانی همیشگی مجالس فاطمیه و هم، ناشر دائمی معارف عمیق فاطمی و هم، معلم ابدی درس فاطمه‌شناسی شد.

می‌توان با ساخت مسجد، مدرسه، کتابخانه، حسینیه، خانه بهداشت، شیرخوارگاه، خانه سالمندان، درمانگاه و یا بیمارستان، ویا... و وقف نمودن آن، به نام مبارک حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام در گوشه و کنار کشورمان، نام و یاد حضرت را زنده نگه‌داشت.

می‌توان ، برای تشویق نامگذاری نوزادان به نام حضرت فاطمه علیهاالسلام، ملکی را وقف نمود تا کسانی که فرزندانشان را به این نام مقدس نامگذاری می‌کنند مورد تشویق قرار گیرند. از سویی نیز، برای ترویج نام و یاد حضرت فاطمه علیهاالسلام، می‌توان ملکی را برای رسیدگی به وضعیت معیشتی کسانی که نامشان یکی از اسماء و القاب آن حضرت است، وقف نمود و اینگونه به برکت هم‌نامی با بی‌بی دوعالم، تکریم شوند.

از طرفی نیز، باید به این نکته توجه نمود که همه مسلمانان وظیفه دارند فرزندان، ذریه، سادات و نوادگان پیامبراعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله را گرامی داشته و این همان اجر رسالتی است که قرآن مجید از امت خاتم پیامبران خواسته است. [4]بزرگداشت و خدمت به ذریه حضرت زهرا علیهاالسلام آنقدر ارزشمند است که امام صادق علیه‌السلام فرمودند: «مقصود از بهترین عمل در "حی علی خیرالعمل" نیکی به فاطمه و فرزندان اوست.» [5] حال که اینگونه است، باید بر قامت رعنای این فراز بلندِ اذان و اقامه جامه عمل پوشاند و به سوی این بهترین عمل شتافت. عاشقان ولایت و امامت می‌توانند، با وقف برای تأمین هزینه های تحصیل، ازدواج، مسکن و دیگر مایحتاج زندگی ذریه حضرت زهرا علیهاالسلام، هم گامی بلند در اقامه اجر رسالت بردارند و هم، نام و یاد دختر ختم رُسل را گرامی داشته و هم، به فرزندان ایشان خدمت نموده و هم، گامی مهم و اساسی برای برطرف شدن مشکلات سادات نیازمند بردارند.

 

 

پی نوشت:

[1] مستدرک سفینة البحار ج3، ص 334

[2] کنزالعمال، ج۱۲، ص ۱۱۱٫

[3] «نحن حجج الله علی خلقه و جدّتنا فاطمه حجّه الله علینا» [ما حجّت های خداوند بر آفریدگانش هستیم و جدّه ما فاطمه حجّت خداوند بر ماست] تفسیر اطیب البیان، ج۱۳، ص ۲۲۶٫

[4] « قل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَى» [ سوره شوری / آیه 23 ] ای پیامبر! بگو: من هیچ پاداشی از شما بر رسالت و پیامبری ام درخواست نمی کنم جز دوست داشتن نزدیکانم

[5] مناقب آل ابی طالب، ج 3، ص 326
طبقه بندی: وقف، 
برچسب ها: فرهنگ فاطمی، وقف برای ترویج فرهنگ فاطمی،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.