تبلیغات
نسیمی از آسمان - بزرگراه کربلا
نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ شنبه 18 بهمن 1393 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()


شناخت مکان مناسب برای تجارت و کسب درآمد، از شروط اصلی و قدم های نخستین کار است. محل رفت و آمد مردم یکی از آن جاهای مناسب تجارت است. از این رو باید در گذرگه مردم به تجارت و سرمایه گذاری در کاری پرسود پرداخت. و چه گذرگهی وسیعتر و بزرگتر از دنیا، که تمام انسان هایی که پا به عرصه وجود نهاده اند باید از آن گذر کنند تا به شهر و دیار اصلی خود برسند.

در این گذرگه نیز به شیوه های مختلفی می توان سرمایه گذاری نمود که یکی از آن شیوه های پرسود، وقف است. وقف سرمایه گذاری در خوبی هاست. وقف هموار کردن راه برای انجام خوبی ها و راهسازی اعمال صالح است تا زمینه حرکت در زمینه انجام اعمال صالح برای همه فراهم شود. هر کس هم که پا به آن راه بگذارد واقف را در عمل صالح خود شریک نموده است.

حضرت امام محمدباقر علیه السلام فرمود: هركس راه هدایت و سعادتى را بگشاید و یا به دیگران تعلیم دهد، اجر و پاداش او همانند كسى است كه به آن كار خیر عمل كرده باشد بدون آن كه از پاداش عمل كنندگان كسر شود.1

وقف احداث بزرگراهی به سوی بهشت خوبی ها است که هر کس از این طریق می گذرد دخل واقف را با عمل خیر خود پُر می کند.  وقف، چشمه ای است با آبی گوارا که تا قیامت هر کس از آن جانی تازه کند، یک جرعه عمل صالح نیز در کام واقف خیراندیش ریخته می شود.

اکنون که از فضیلت وقف آگاه شدیم، برای چه چیزی و به چه نیت و انگیزه ای وقف کنیم؟ بهتر است به کلام دلنشین امام صادق علیه السلام گوش فرادهیم که فرمود:

زیارت قبر امام حسین علیه السلام از بهترین کارهاست که می تواند انجام یابد. 2

وقتی زیارت قبر مطهر امام حسین علیه السلام از بهترین کارهاست، وقف برای آن هم از بهترین وقف ها و انگیزه هاست.

کربلا قبله عاشقی است. زیارتش آنقدر با ارزش و با فضیلت است که امام باقر علیه السلام فرمود: اگر مردم می دانستند که چه فضیلتی در زیارت مرقد امام حسین علیه السلام است از شوق زیارت می مردند و نفسهایشان از روی حسرت بند می آمد. راوی می گوید به امام عرض کردم: چقدر فضیلت دارد، حضرت فرمودند: هر کس امام حسین علیه السلام را زیارت کند از روی اشتیاقی که به او دارد، خدا برایش هزار حج مقبول و هزار عمره مبرورة و اجر هزار شهید از شهداء بدر و اجر هزار روزه دار و ثواب هزار صدقه قبول شده و ثواب هزار بنده آزاد کردن که مراد از آن رضای خدا باشد، می نویسد.3

زیارت آقایمان حسین علیه السلام نتیجه اش بهشت است این مژده از امام باقر و امام صادق علیهما السلام نقل شده که فرمودند: هر کس که می خواهد مسکن و مأوایش بهشت باشد، زیارت مظلوم ( امام حسین علیه السلام) را ترک نکند.4  با این وصف کسی که برای زائران حرمش وقف می کند پاداشش بهشت اندر بهشت است. چرا که هرکس به واسطه وقف او توفیق زیارت کربلا را پیدا کند، آن واقف ِ عاشق، در عمل او شریک بوده و و اینچنین بهشتی را برای خود خریداری می نماید.

حساب پاداشی که نصیب واقف زائران کربلا می شود خارج از توان ذهن بشر است. هرکس به واسطه وقف او به زیارت سیدالشهدا علیه السلام شود، پاداش هزار حج و هزار عمره مقبول،اجر هزار شهید از شهدای بدر، اجر هزار روزه دار و... دارد. اکنون تصور کنید از موقوفه ای چندین سال گذشته باشد و هر سال به برکت وقف او چندین نفر به کربلا عازم شوند، واقف خیر ندیش چه جایگاهی نزد خداوند متعال پیدا می کند، تنها خدا می  داند.
پی نوشت:

1-      وسائل الشّیعة: ج 1، ص 436.

2-      مستدرک الوسائل، ج 10، ص .311

3-      ثواب الاعمال، ص ۳۱۹

4-      مستدرک الوسائل، ج ۱۰، ص ۲۵۳
طبقه بندی: وقف،  برکرانه نور(شرح حدیث)، 
برچسب ها: آثار زیارت امام حسین علیه السلام، فضیلت زیارت کربلا، وقف برای زیارت، وقف برای اهل بیت علیهم السلام،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.