نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ جمعه 21 آذر 1393 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

 

عقل، نور و چراغی است كه خداوند در وجود انسان قرار داده تا بتواند به وسیله آن، راه را از چاه، دوست را از دشمن و خوبی را از بدی تشخیص بدهد. عقل، چراغ فروزانی است كه اطراف انسان را روشن می‌كند تا حقیقت زندگی را بهتر ببیند و بفهمد. دنیا را بهتر بشناسد تا زیبایی‌های دروغین او را فریب ندهد و او را به سوی سراب‌های دنیا نكشاند. عقل چراغی است كه اگر پیش روی انسان قرار گیرد، می‌تواند او را تا بهشت هدایت كند. با كمك عقل است كه می‌توان بهترین برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌ها را در زندگی گرفت و در مواجهه با مشكلات، راه برون رفت از آن را به خوبی پیدا نمود. با زندگی عاقلانه است كه می‌توان بهترین روابط را با دیگران برقرار نمود. قوام و كمال زندگی اجتماعی با عقل است و هرچه عقل پرفروغ‌تر و كامل تر باشد، زندگی‌ها گواراتر و زیباتر خواهد شد.

كار عقل، جهت‌دهی و نشان دادن واقعیت‌هاست. درست همانند چراغ یك خودرو در شب تاریك و ظلمانی، كه فضای بیرون را روشن و پیچ و خم‌های مسیر را برای انسان نمایش می‌دهد تا بتواند ماشین را هدایت و خود را به سلامت به مقصد برساند، عقل نیز همینطور است. تاریكی و ظلمت حیرت و سرگردانی را روشن می‌كند تا بهترین مسیر را انتخاب و در پیچ و خم‌های زندگی بهترین عكس العمل را داشته باشد.

این چراغ هرچه پرنورتر باشد، فضای بیشتری را پیش روی انسان روشن نموده و افق دید انسان را توسعه می‌دهد تا جایی كه نگاه او از زمین فراتر رفته و به آسمان‌ها دوخته می‌شود. دنیا در نظرش كوچك و حقیر شده و از این رو پابند و دلگیر آن نمی‌شود.

اما چگونه می‌توان این چراغ را پرفروغ‌تر و نورانی‌تر نمود تا بهره بیشتری از آن برده شود.

پاسخ را از امام حسین علیه السلام بشنویم كه فرمود:

 

عقل جز با پیروی از حق كامل نمی شود.

حق، خداوند متعال است و هرچه از او بیشتر پیروی شده و بیشتر اطاعت گردد عقل كامل‌تر می‌شود. خداوند مهربان، نور آسمان و زمین است؛ الله نور السموات و الارض. و هرچه انسان خدا را بیشتر بندگی و پیروی كند و دنبال انجام واجبات و ترك گناهان باشد به خدا نزدیكتر شده و در نتیجه نور عقل او بیشتر و مسیر كمال را بهتر طی می‌كند. در مقابل، اگر انسان به گناهی مبتلا شود، فاصله او با منشاء نور هستی بیشتر شده و در نتیجه چراغ عقل او كم نورتر شده و بهره كمتری از عقلش خواهد برد.

عقل در واقع، مشاوری دانشمند است كه در تمام مراحل و جنبه‌های زندگی انسان می‌تواند به او كمك كند و او را با بهترین راهنمایی‌ها هدایت كتد. اما اگر دست این مشاور، بواسطه گناه و پیروی نكردن از خداوند، از منبع فیضش كه خداوند مهربان است كوتاه شود، خودش كور و منگ شده و دیگر قادر به مشاوره دادن و هدایت صاحبش نخواهد بود.
طبقه بندی: برکرانه نور(شرح حدیث)، 
برچسب ها: افزایش عقل، آثار بندگی خدا، بیشتر شدن عقل، پیروی از حق،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.