تبلیغات
نسیمی از آسمان - سفره های آسمانی
نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 18 آذر 1393 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

 

نعمت های الهی، احسان ها و نیكی های او به بندگانش است كه در قالب های مختلف درآمده و خود را نشان می دهد. از این رو هر كس به هر نعمتی معرفت و شناخت پیدا كند، به آن علاقه مند شدهو آن را دوست خواهد داشت. البته میزان علاقه به نعمت و احسان خداوند، بستگی به میزان معرفت و احساس نیاز بندگان به آن نعمت دارد.

مثلا‍‍‍‍‍ً كسی كه فرزند را نعمت بزرگ خدا می داند، مشتاق فرزند شده و آرزوی داشتن فرزند را در دل داشته و ازاز خداوند این نعمت بزرگ را التماس می كند. وقتی هم كه این نعمت به او بخشیده شود، با شكرگزاری فراوان از خداواند مهربان، به شادمانی و سرور پرداخته و با كمال میل جان و مال خود راهم فدای این نعمت و هدیه الهی می كند.

شخص دیگری نیز كه منزل و محل سكونت را نعمت می داند، برای دستیابی به  آن با دعا، كار و تلاش فراوان، پس انداز، قناعت و صرفه جویی و كارهایی از این قبیل، سعی می كند كه این نعمت را به دست آورد. هنگامی كه به این نعمت دست پیدا كند شكر الهی را به جای آورده و شادمانی خود را از این نعمت الهی با شیرینی و ولیمه دادن به دوستان و آشنایان به نمایش می گذارد.

اما باید به این نكته توجه كرد كه نعمت تنها فرزند، خانه، ماشین،و چیزهایی از این قبیل نیست. نعمت های دیگری هم در اطراف انسان هستند كه ممكن است بسیار مفیدتر و كارگشاتر از دیگر نعمت های اطرافمان باشند.

اما خداوند مهربان گاهی بی هیچ هزینه و بهایی، سفره احسان و نعمت خود را فراروی بندگانش می گشاید، نعمت هایی را برای بندگانش پیشكش می فرستد كه اگر قدرشان را بدانند و با آغوش باز به استقبال آنها بروند، می توانند به وسیله آن، راه رسیدن به كمال را به راحتی طی كنند.

نشانی این سفره نعمت الهی را مولایمان حسین علیه السلام بیان نموده و فرمود:


 

همانا نیاز مردم به شما از نعمت های خدا بر شماست، از این نعمت خسته و بیزار نشوید.

آری برطرف نمودن حاجت ها و نیازهای دیگران، نعمتی الهی است كه آثار فراوانی در زندگی انسان داشته و گره های بزرگی هم از زندگی او باز می كند. اگر كسی این كلام آسمانی مولایمان را باور كند و به نعمت بودن خدمت به دیگران، یقین پیدا كند، نه تنها از تلاش برای رفع نیازها و گرفتاری های دیگران شانه خالی نكرده و خسته و ملول نمی شود، بلكه عاشقانه به خدمت بندگان الهی پرداخته، شكر این نعمت بزرگ را به جای آورده و دوام آن را از پروردگار مهربان طلب می كند. با این بیان، اگر مدتی هم نعمت اجابت حاجات دیگران روزی‌اش نشود به درگاه الهی انابه می كند و خود را سرزنش نموده كه شاید قدر این نعمت را نداسته و از این روی از آن محروم شده است.

از سوی دیگر باید توجه نمود كه، زندگی انسان محدود در شصت هفتاد سال زندگی دنیا نیست و آدمی زاد، تنها گوشت، پوست و استخوان نیست كه با مرگ از بین برود و فانی شود. زندگی اصلی و حیات جاودانه او در سرای دیگری است كه آنجا ارزش خدمت به دیگران و رفع حوائج بندگان خدا، خود را به خوبی نشان می دهد. آنجاست كه همه حسرت می خورند كه ای كاش قدر این نعمت را بیشتر می دانستند.

حال كه چنین است، بیائیم تا فرصت زیستن و خدمت به بندگان خدا برایمان مهیاست، عاشقانه برای رفع گرفتاری ها و نیازهای دیگران كمر همت ببندیم و خدمت در این عرصه را یكی از برنامه های اصلی زندگی خود قرار دهیم.

طبقه بندی: برکرانه نور(شرح حدیث)، 
برچسب ها: خدمت به نیازمندان، نعمت برطرف نمودن حاجات دیگران، برطرف كردن نیاز دیگران،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.