تبلیغات
نسیمی از آسمان - در مسیر شهادت
نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 3 آذر 1393 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

شهادت دری از درهای رحمت خداونداست که به روی بندگان خاص او گشوده می شود. شهادت، حُسن ختام یک زندگی الهی و پاداش یک عمر مجاهدت و ایثار است.

در ایام دفاع مقدس که دروازه شهادت به سوی رضوان الهی به روی خیل مشتاقان لقای الهی گشوده شده، آنان که سبکبار بودند، قدر آن فرصت طلایی را دانسته و به سوی پروردگار عالم پر گشودند و زندگی جاودانه را بر دنیای فانی ترجیح دادند. در آن ایام عده ای بر سر پیمان عشق خود باقی ماندند و جان را به معشوق هدیه دادند.

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا
در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند.

خداوند مهربان عده ای از مومنین را با شهادت گلچین، و عده ای دیگر را در کلاس انتظار می پروراند. کلاس انتظار هم، کلاس نشستن نیست. کلاس مجاهدت، تلاش، از خودگذشتگی و تمرین شهادت است.

مشتاقان رضوان الهی و جاماندگان از قافله شهدا، نباید از رحمت حق مأیوس شوند. رحمت الهی وسیعتر از آنست که شامل دیگران نشود. دروازه شهادت بسته شد اما راه وصول به حق همیشه باز است و شهیدگونه زندگی کردن و شهادت‌وار جان به جان آفرین تسلیم کردن برای همگان میسور و ممکن است. خداوند مهربان،

سفره دارکریمی است که برای بعضی از بندگانش سفره شهادت را می‌گشاید، و برای دیگران نیز مائده‌هایی دیگر می‌گستراند تا هرکه شوق وصول به رحمتش را دارد از راهی خود را به آنجا برساند.

باب جهاد نفس و تقدیم جان اگر باز نباشد، بابی دیگر که جهاد با مال است به روی مومنین باز و مجاهد می‌طلبد. خدایی که پای دادوستد با بندگانش آمده، هم جان می خرد و هم مال را. خودش فرموده:

إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ

در حقیقت، خدا از مومنان جان و مالشان را به [بهای] اینکه بهشت برای آنان باشد، خریده است.

راه بذل جان گرچه به ظاهر بسته شده اما راه خریدوفروش مال و دارایی باز است و می توان از این طریق با خدای مهربان به تجارت پرداخت.

انفاق مال در راه خدا، حلقه اتصال به پروردگار و تمرین بندگی و آماده شدن برای بذل جان سپاری در راه اوست. سبکبار شدن برای قدم گذاشتن در کوی دوست و سبکبال شدن برای پرواز به سوی آسمان رحمت اوست.

انفاق مال و فروش دارایی به خداوند کریم، راه های مختلفی داردکه در میان تمام آنها " وقف " یکی از بهترین شیوه های تجارت با خدا است.

وقف یعنی دل کندن از بخشی از دارایی و دل سپردن به پاداشی که خداوند در مقابل آن می دهد. وقف یعنی بخششی که تا قیامت، انفاقی دائمی و احسانی همیشگی. وقف یک تجارت مستمر با خدا و یک ارتباط پیوسته با عالم ملکوت است.

وقف تمرین دادوستد با خدا و آماده شدن برای نهایی ترین تجارت با او است. تمرین شهادت و حرکت در مسیر شهداست. حرکت در مسیر خداخواهی و رسیدن به رضوان الهی است. عبور از مرحله اول گذشت در راه خداست.  

وقف می تواند آزمون ورودی باغ شهادت باشد.کلاس گذشت برای خدا، و در آوردن زنجیرهای تعلق مادی از پای اراده. گشودن درقفس است برای پرواز به سوی آسمان بی انتهای الهی.

وقف و شهادت، شباهت های زیادی به هم دارند. هردو تجارت با خداست. یکی با جان و دیگری با مال. هردو ایثار و از خودگذشتگی برای بقای دین است. هردو گذشت از خود برای خدا و آسایش دیگران است. هردو با ماندگاری و بقا آمیخته شده اند. یکی با خونش نامش را ماندگار می کند و آن دیگری با مالش.


طبقه بندی: وقف، 
برچسب ها: وقف و شهادت، آزمون شهادت، گذشت از مال،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.