تبلیغات
نسیمی از آسمان - طول و عرضِ زندگی
نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 شهریور 1393 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

نه زمین جایگاه ابدی و همیشگی است و نه، انسان موجودی است كه بتواند برای همیشه در دنیا زندگی كند. دنیا گذرگهی است که انسان چند روزی مهلت بودن و زیستن در آن را پیدا می‌کند و آنچه که از این زندگی نصیب او می‌شود، نتیجه طول و عرض زندگی اوست.

آدمیزاد، هم زندگی طولی دارد و هم عرضی. طول زندگی مدت زمانی است که به او رخصت داده‌اند تا در این دنیا زندگی کند و هنگامی هم که مهلت مقرر به اتمام برسد، بی‌درنگ باید بساطش را جمع کند و به سرای دیگر رود. این طول زندگی، چندان مهم نیست و البته در اختیار انسان هم نیست. اما آنچه مهم است و می‌توان با اختیار خود در آن تاثیر گذاشت و دایره وجودی آن را توسعه داد، عرض زندگی است.

زرنگ و باهوش كسی است كه از فرصت طلایی زندگی بیشترین بهره را ببرد و بتواند به عرض زندگی خود بیفزاید و به این وسیله ماندگاری خود در دنیا، و مدت حضورش را در آن، بیشتر کند. اما به راستی چگونه می‌توان عرصه زندگی و حضور در دنیا را توسعه داد؟


پاسخ را از امام على علیه ‌السلام بشنویم که فرمود: لَمْ یَمُتْ مَنْ تَرَكَ اَفْعالاً یُقْتَدى بِهِ مِنَ الْخَیْرِ.

كسى كه كارهاى شایسته‏اى از خود به یادگار گذارد كه دیگران از او پیروى كنند، هرگز نمرده است (بلكه زنده جاوید است) [1]

با این بیان معلوم می‌شود باید افق نگاه را توسعه داد. با دید وسیع می‌توان عرضِ زندگی را از پیرامون خود فراتر بُرد. باید خود و خواسته های نفسانی خویش را زیر پا گذاشت تا بالاتر آمده و بتوان فضای بیشتری را مشاهده نمود. طول زندگی اگرچه كم باشد اما با توسعه عرض زندگی، می‌توان چنان موجودی از خود ساخت كه نام و یاد انسان تا سالیان سال در یادها و خاطره‌ها زنده بماند.

نوعدوستی، دلسوزی نسبت به دیگران و محبت به همنوعان، راهکار عملی این حضور است که به این وسیله می‌توان فضای حضور خویش را توسعه داده و عطر شمیم خود را همه جا منتشر نمود.

آری، عرصه خدمت به دیگران، دامنه حضور  انسان را در دنیا توسعه می دهد. از این رو باید برای خدمت به بندگان خدا عاشقانه قدم برداشت و مشتاقانه اقدام نمود. عرصه خدمتگذاری نیز، زمینه وسیعی دارد كه باید به ضرورت‌ها نگاه كرد و مهمترین‌ها را برای خدمت انتخاب كرد. اما در این بین، یكی از مهمترین زمینه‌ها، عرصه خدمت  در حوزه سلامت است.

خدمت در عرصه سلامت، جهاد مقدسی است كه می‌تواند عرضِ زندگی انسان‌های نیك‌اندیش را با طول زندگی دیگران پیوند دهد. می‌تواند كار خیر  بشردوستان را تا زمان حیات انسان‌هایی كه از عمل صالح او بهره می‌برند، امتداد بخشد. اما حوزه سلامت نیز خود دایره وسیعی برای خدمت دارد كه در اینجا نیز باید، به سراغ ضروری‌ترین نیازها رفت.

امروزه، در بسیاری از شهرها ، بخاطر كمبود امكانات پزشكی و درمانی، بسیاری از بیماران مجبور می‌شوند كه برای تشخیص و درمان بیماری خود به شهرهای دیگر بروند. كه در بسیاری از موارد، این رفت و آمدها و جابجایی ها، باعث تشدید درد و بیماری شده و یا حداقل باعث تحمیل هزینه‌های بیشتری بر دوش بیماران شده و آنان را با مشكلات فراوانی روبرو می‌كند. و حتی گاهی موجب مرگ بیمار و داغدار شدن خانواده‌های آنان می‌شود.

گاهی دیده می‌شود كه به خاطر وجود نداشتن یك دستگاه دیالز، ام‌آر‌آی یا سی‌تی‌اسكن در بیمارستانی ، بیماران زیادی مجبور می‌شوند یك یا چند روز معطل شده و از شهر و دیار خود راهی شهرهای دیگر شوند و سختی‌های فراوانی را متحمل شوند. خیلی دردناک است که هم درد را باید تحمل كنند، هم مشقت مسافرت را و هم هزینه اضافه‌ای را.

اكنون تصور كنید، واقفی خیراندیش، با خرید و وقف تجهیزات مورد نیاز بیمارستان و درمانگاه منطقه‌ای محروم، چه خدمت بزرگی را می‌تواند به بندگان خدا نماید. البته فقط خدا می‌داند كه با این كار، باعث نجات جان چندین نفر، كم كردن هزینه درمان چه تعداد بیمار، تسریع در مداوای چندین مریض و برداشتن كوله بارِ درد و رنج، از دوش چندین و چند خانواده می‌شود.

تصور كنید اگر هر بیمار حداقل دو روز به خاطر كمبود امكانات، عمر و وقتش سپری شود، در طول ماه چند روز و در طول سال چندین روز اینگونه هدر می‌رود. حال خدا می‌داند، که اگر كسی بیاید و برای رفع آن مشكل و برطرف نمودن آن كمبود، وقف كند و با این كار جلوی هدر رفت عمر و وقت تعداد فراوانی از بیماران را بگیرد، در طول هرسال می‌تواند چندین روز به زندگی خودش اضافه كند و اینگونه طول زندگی دیگران را به عرض زندگی خود اضافه نماید.

باید توجه نمود که؛ وقف برای برطرف نمودن كمبودها و برطرف نمودن نیازهای حوزه درمان و سلامت، بركت و اثری فراگیر و فراوان دارد. پاداشش نه برای یك روز و دو روز، بلكه تا سالیان سال می‌تواند واقف را بهره‌مند نماید. حتی می‌تواند پس از مرگ و تمام شدن طول و فرصت زندگی واقف، عرض و عرصه زندگی او را گسترش و توسعه داده و اینگونه از او زنده‌ای جاوید بسازد.

 پی نوشت:

[1]  كنزالفوائد، ج 1، ص 349
طبقه بندی: وقف،  اوصاف شیعیان،  برکرانه نور(شرح حدیث)، 
برچسب ها: خدمت به بیماران، وقف و سلامت، وقف برای خدمات پزشکی،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.