تبلیغات
نسیمی از آسمان - کتابخوانی، یک واجب همگانی
نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 اسفند 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

 

شروع هر حرکت و انقلابی، نشانگر نوع آن است. نقطه آغاز هر جنبشی مرامنامه و بیانگر مسیر آن جنبش است.

یادگیری، مطالعه و علم آموزی آنقدر مهم است که خداوند متعال در نخستین آیات وحی، بر مسئله خواندن، قلم و علم تاکید می کند.[1] نزول قرآن را با یک حرکت علمی و فرهنگی آغاز و پایه اسلام را از همان ابتدا، بر علم و قلم گذارده است. این نشانه ای است برای عقلانی و فرهنگی بودن اسلام است.  از این رو پروردگار عالم در نخستین آیاتی که بر بهترین پیامبرش نازل می کند، پس از ذکر نعمت بزرگ خلقت و آفرینش او، از تكامل روح او به وسیله تعلیم و تعلم سخن مى گوید.[2]
جایگاه قلم و مقام علم آموزی آن قدر رفیع است که قرآن مجید به قلم و آنچه می نویسد سوگند یاد می کند.[3] و آنجا که خداوند را کریم ترین کریمان معرفی می نماید، در وصف او می فرماید: همان خدائى كه به وسیله قلم انسانها را تعلیم داد، و به انسان آنچه را نمى دانست آموخت.[4] این آیه شریفه گواه روشن و دلیل واضحی است بر ارزش علم آموزی، مخصوصا تعلیم از طریق قلم وکتاب. نشانه ای است از اهمیت نقش ارزشمند کتاب و کتاب خوانی در پرورش و رشد فکری انسان.

کتاب آن قدر ارزشمند و بلند مرتبه است که معجزه ابدی آخرین رسول خدا در قالب کتاب ظهور نموده است. تمام شریعت ها به واسطه کتاب به نسل های دیگر رسیده و حتی راه ماندگاری اندیشه و تفکر علما و دانشمندان کتاب بوده است.

کتاب، معلمی هنرمند و تواناست. معلمی با کمترین هزینه و بالاترین سود. آیینه ای است که تصویری از مجموعه ای از علوم و معارف را فراروی خوانندگان آن قرار می دهد. راهی است برای انس با دانشمندان و خردورزان. وسیله ای است برای مشارکت در عقل،خرد و تجربه بزرگان. مقیاسی است برای سنجش فرهنگ یک فرد یا جامعه. وسیله ای است برای توسعه همه جانبه یک کشور. راهی است برای فرهنگ و تمدن سازی.

از این روست که مقام معظم رهبری دام ظله دغدغه کتابخوانی دارند لذا تمام اقشار جامعه را به کتابخوانی دعوت و مکلف نموده و می فرمایند: امروز کتابخوانی و علم آموزی نه تنها یک وظیفه ی ملی که یک واجب دینی است. 5

برای همین مسئولین را به سمت ترویج فرهنگ کتابخوانی سوق داده و آنها را به این  امر مکلف نموده و می فرمایند: وظیفه همه افراد فرهیخته و همه نهادهای فرهنگی کشور است که در اشاعه، گسترش و تقویت هرچه بیشتر مساله کتاب و کتابخوانی اهتمام ورزند و در یک کلام، همه درد آشنایان و دل آگاهان به منظور بسیج همگانی برای گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی بپاخیزند، تا هنگامه خجسته ای پیش آید که در آن، «کتاب » همه جا، برای همه کس و در همه وقت به وفور یافت شود و مطرح باشد ونیز هیچ کس در هیچ جا، هیچ بهانه ای برای کتاب نخواندن نداشته باشد.كتابخوانى را باید جزو عادات خودمان قرار دهیم.

از این رو باید برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی اقدام نمود. در گام اول باید هر کس خود با کتاب رابطه ای صمیمی و نزدیک برقرار کند تا به این وسیله به چشمه های دانش متصل شده و درگام بعدی می بایست به فکر نزدیکان و عزیزان خود بود تا آنان را نیز با این فریضه آشنا نمود. باید فصلی نو فرا روی خود و دیگران گشود تا با چراغ علم و دانش، طی نمودن مسیر سعادت و خوشبختی هموارتر شود. می بایست نردبانی ساخت تا با قدم گذاشتن روی هر پله آن افق دید و نگاه انسان بیشتر شده و با صعود بیشتر بر پله های آن قله های دانش را درنوردیده و راه سعادت را به خوبی پیدا نمود.

اما از آنجا که کتابخوانی و مطالعه، نه تنها نیاز امروز و فردا، که نیاز دائمی تک تک افراد جامعه است، می بایست برای ترویج این فرهنگ و حفظ این سنگر، اقدامی دائمی و ماندگار نمود. باید سایه ساری همیشگی برای این واجب همگانی به پاداشت تا ملجا و پناهگاهی برای بندگان خداوند باشد.

وقف برای ترویج فرهنگ مطالعه، ادامه دادن همان حرکت علمی است که با اولین آیات قرآن بر پیامبر رحمت نازل شد. تکریم قرآن مجید است. لبیکی عالمانه به دستور الهی است. ترویج فرهنگ ومعارف قرآن است. ایجاد پل ارتباطی بین امت و سیره و کلام ائمه معصومین علیهم السلام است. 

وقف برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، ایجاد پایگاهی دائمی برای علم آموزی است. سنگری همیشگی برای مبارزه با جهالت و نادانی است. به جوشش درآوردن نهر زلالی است که مدام معارف و علوم را به جان و روح بندگان می رساند. فراهم نمودن مقدمات انجام تکلیف همگانی علم آموزی است. وقف برای کتاب، تکریم قلم است. بزرگداشت علم و کتابت است. زدودن غبار فراموشی از چهره کتاب است.

وقف برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، از واقف، معلم و استادی می سازد که مدام در حال تدریس و تعلیم است. تا موقوفه اش برپاست، غذای روح بندگان خدا را مهیا و به دستشان می رساند.

وقف برای کتاب، هموار نمودن راه، برای دسترسی به تجربه ها و اندوخته های علمی علما و اندیشمندان است. کارخانه تولیدی گنجینه های دانش بشری است. تاسیس مدارس مختلف در هر کوی و برزن است. ایجاد بزرگراهی است برای پیشرفت جامعه اسلامی. به راه انداختن موجی علمی و همگانی است.

چه بسا مطالعه یک کتاب خوب و سازنده، سرنوشت ومسیر زندگی یک فرد و یا جامعه ای را عوض و آنها را به سوی سعادت هدایت کند. از این رو، وقف برای فرهنگ مطالعه، تاثیر گذاشتن در سرنوشت افراد و فرهنگ هاست. چرا که خدمت به پویایی عقل، فهم، شعور و درک افراد مختلف است.

 

 

پی نوشت ها:

سوره علق آیه 1؛ اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِی خَلَقَ ﴿۱﴾ بخوان به نام پروردگارت كه آفرید             

سوره علق آیات 2 الی 4 خَلَقَ الْإِنسَانَ مِنْ عَلَقٍ ﴿۲﴾ اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ ﴿۳﴾ الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ ﴿۴﴾ انسان را از علق آفرید (۲)بخوان و پروردگار تو كریمترین [كریمان] است (۳)   همان كس كه به وسیله قلم آموخت (۴)   

سوره قلم آیه 1 ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ (1) ن، سوگند به قلم، و آنچه را با قلم می‏نویسند

سوره علق آیه 4 الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ (۴)  همان كس كه به وسیله قلم آموخت (۴) 

5- پیام به مناسبت آغاز هفته‌‌ى كتاب  ۱۳۷۲/۱۰/۰۴
طبقه بندی: وقف،  اوصاف شیعیان، 
برچسب ها: کتابخوانی، وقف برای مطالعه، گسترش فرهنگ کتابخوانی،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.