تبلیغات
نسیمی از آسمان - واجب همگانی و همه زمانی
نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 اسفند 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()
کتاب

 

گاهی قید و بند نداشتن انجام یک کار واجب، نشان از اهمیت آن کار و تکلیف دارد. برخی کارها همگانی نبوده و مقید به افرادند. مثل جهاد که تنها بر مردان واجب است. برخی دیگر از تکالیف، تنها در زمانی خاص واجب هستند. برخی دیگر از واجبات مشروط به مکانی خاص هستند و هر جایی نمی‌توان آن را به جا آورد. مثل حج تمتع، که تنها در زمان معین و در مکان مخصوص آن یعنی مکه مکرمه می‌بایست آن فریضه را انجام داد. برخی واجبات مشروط به صحت و سلامتی‌اند و برخی دیگر مقید به وطن بوده و حکم آن‌ها در سفر تغییر می‌کند.

اما تکلیفی بر مسلمانان واجب شده است که هیچ‌کدام از این قید وبندها را ندارد.

پیامبرخاتم صلی الله‌علیه‌وآله فرمودند: كسب علم و دانش بر هر زن و مرد مسلمان واجب است.[۱]

دانش آموختن تکلیفی همگانی و فراتر از جنسیت است که منوط و مقید به هیچ زمانی نیست. تکلیف لازمی برای تمام فصول و دوران زندگی است. این تکلیف را رسول خدا صلی الله‌علیه‌وآله از امتش خواسته و فرموده‌اند: ازگهواره تا گور (هنگام مرگ) دانش بجویید.[۲]

از سوی دیگر کسب علم مقید به مکان هم نیست. از این رو فرموده‌اند: دانش را طلب كنید هر چند در چین (دورترین نقطه) باشد.[۳]

اما باید توجه نمود که کسب علم تنها در حوزه، دانشگاه و مدرسه خلاصه نمی‌شود. برای کسب علم راه نزدیک تری نیز وجود دارد. علم و دانش را می‌توان از معلم و استاد دیگری هم فراگرفت. معلم ساده و مهربانی که بهترین علوم را با کم‌ترین هزینه در اختیار انسان قرار می‌دهد. آن استاد و معلمِ علم و معرفت، کتاب است.

کتاب دروازه‌ای برای رهایی از تاریکی جهل و نادانی است. راه روشنی است برای فرار از گمراهی به سوی وادی علم و معرفت. نهر روانی است که مدام، علم و دانش را جرعه جرعه در کام تشنگان حقیقت ریخته و آنان را سیراب می‌کند.

مطالعه و خواندن کتاب، غذای روح و مایه تکامل و پرورش روح و روان آدمی است. دریچه‌ای است برای دانش‌های گوناگون. وسیله‌ای است برای ارتباط با علما و دانشمندان. راهی است برای بهره بردن از تجربه افراد مختلف. طی کردن راه‌های چندین و چند ساله در یک روز است.

--------------------------------

پی نوشت:

۱- الكافی، ج۱، ص۳۰، بحارالانوار، ج‏۱، ص ۱۷۲

۲- نهج الفصاحة ص ۲۱۸

۳- الحكم الزاهره، ص ۵۱
طبقه بندی: برکرانه نور(شرح حدیث)، 
برچسب ها: مطالعه، کتابخوانی، کتاب، علم آموزی،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.