تبلیغات
نسیمی از آسمان - راهی تا ملکوت
نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 21 اسفند 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

یتیم نوازی

 یتیم نوازی، پاداش فراوانی دارد. آثار شگرفی دارد که هرکدام بالی برای پرواز انسان تا خدا است. راهی است برای ملکوتی شدن انسان خاکی.

آدمی در طول زندگی اش ممکن است بر اثر عوامل مختلف به بیماری قساوت قلب مبتلا شود که این درد خود، مرضی است که سرمنشاء بسیاری از گناهان دیگر شده و در نتیجه عاملی می شود برای دوری انسان از خدا و ممکن است تا آنجا پیش رود و در وجود انسان ریشه بدواند که عامل هلاکت و جهنمی شدن وی گردد.

برای همین طبیب دلها، پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله نسخه‌ای فراتر از این درد برای آن پیچیده و فرمودند: آیا دوست دارى نرمدل شوى و به خواسته ات برسى؟ به یتیم مهربانى كن و دست محبت بر سر او بكش و از غذایت به او بخوران، تا دلت نرم شود و به خواسته ات برسى.[۱]

عمل به این نسخه شفابخش، راهگشای انسان در هر دوجهان است. هم در زندگی دنیا رحمت خاصه خداوند شامل حالش می‌شود و هم در آخرت. هم کلید رحمت است و هم کلید بهشت.

امام صادق علیه‌السلام فرمودند: هر كسی كه بخواهد مشمول رحمت خداوند گردد و وارد بهشت شود باید نسبت به یتیمان دلسوز و مهربان باشد.[۲]

از سوی دیگر دامنه آثار خدمت به ایتام از مهمانانِ دنیا فراتر رفته و شامل حال اموات و گذشتگان انسان نیز می شود.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:

عیسی بن مریم علیه السلام از قبرستانی می‌گذشت که صاحب قبری را عذاب می‌کردند. پس از یک سال بار دیگر از آنجا گذشت و متوجه شد که صاحب آن قبر عذاب نمی‌شود. علت را از خدای متعال سوال کرد؟ وحی شدکه این مرد گنهکار بود و به خاطر گناهانی که انجام داده بود عذاب می‌شد اما فرزند صالحی داشت که وقتی به سن رشد رسید جاده و راهی را اصلاح و مرمت کرد و یتیمی را منزل داد. به این جهت او را آمرزیدم و به خاطر کار فرزندش عذاب را از او برداشتم.[۳]

حال هر که می خواهد به آخرین وصیت و سفارش پدران امت، عمل کند، هر که می خواهد رحمت خاصه خدا شامل حالش گردیده، و در بهترین نقطه بهشت در جوار پیامبر عظیم الشانمان سکنی گزیند، عذاب قبر و برزخ را از خود و گذشتگانش بردارد، بسم الله!

البته نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که رسیدگی به ایتام که آخرین وصیت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله و امیرمومنان علیه‌السلام بوده است، برای زمانی خاص نبوده، بلکه سفارشی همیشگی و جاودانه است. این وصیت همانند پرچمی است که باید تا ابد برافراشته باشد. از این رو باید برای عمل به آن اقدامی جاودانه و ماندگار نمود.

وقف برای اکرام ایتام همان اقدام ماندگار است. وقف، به عمل پرفضیلتِ گرامی داشتن یتیمان رنگ و لعاب جاودانگی می بخشد. از این رو هرکس برای این امر مقدس وقف کند، تا ابد افتخارِ پرچم‌داری آخرین سفارش رسول‌الله را نصیب خود نموده است. وقف برای ایتام، کفالت و سرپرستی هر روز یتیمان است.

از این رو واقف با این عمل خود، همجواری با رسول خدا را لحظه به لحظه و آن به آن، برای خود خریداری و تقویت می نماید. با وقف برای ایتام می توان، توشه ای به وسعت تاریخ، برای نرم شدن دل و به دست آوردن خواسته های خود، خریداری نمود.

وقف برای ایتام، سایه رحمت الهی را تا ابد بر سر واقف خیراندیش می گستراند هرچند که از این دنیا رفته باشد. با وقف برای تکریم یتیمان می شود عذاب قبر را هم از رفتگان و گذشتگان خود برداشت و هم پیش بینی و چاره ای برای دفع عذاب های محتمل از خود نمود.

مگر نه این است که مومن باید حواسش را جمع کند و فقط امروزش را نبیند، بلکه آینده نگر باشد. مگر نه اینکه هر عاقل در باید به احتمال خطر معقول توجه نموده و خود را برای آن مهیا نماید.

وقف برای ایتام، آب سردی از جنس رحمت الهی بر روی عذاب های قبر است. سایه مهربانی خداوند متعال، در کویر خشک و سوزان عذاب های ناشی از گناهان است. روزنه ای است برای خلاصی انسان از گرفتاری های قبر و صعود به بهشت برین و رضوان الهی.

------------------------

پی نوشت ها:

[۱] .كنزالعمال،ج۳،ص۱۶۹

[۲] . وسائل‏الشیعة،ج۱۲،ص۱۵۶

[۳] . الكافی ،ج۶ ،ص۳
طبقه بندی: وقف،  برکرانه نور(شرح حدیث)، 
برچسب ها: یتیم نوازی، اکرام ایتام، وقف برای ایتام،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.