تبلیغات
نسیمی از آسمان - آخرین وصیت های پدران امت
نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ شنبه 17 اسفند 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

 

نفس‌های پایانی عمر، آخرین فرصت‌ها و حساس‌ترین لحظات زندگی است. هر کسی که در این لحظات، متوجه حال خود می‌گردد، دوست دارد بهترین کارها را انجام داده و مهم‌ترین وصیت‌ها را به بازماندگان و عزیزان خود نماید. هرچه علم، آگاهی و ایمان وصیت‌کننده نیز بالاتر باشد، وصیت و سفارش‌های او ارزش و اعتبار بیشتری پیدا می‌کند.

اما در تمام عالم چه کسی علم و ایمانش از همه بیشتر است ؟! پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله گنجینه و شهر علم و دانایی، قله ایمان، صراط مستقیم، بهترین و محبوبترین خلق خداوند متعال است.

امیرمومنان علی علیه‌السلام می‌فرماید: آخرین چیزی که از رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله شنیدم این بود که فرمود: به سوی خدا و آخرت حرکت کنید نه به سوی دنیا، شما را وصیت می‌کنم به ضعیف، یتیم و زیردست، نیکی کنید.[۱]

آری، پدر مهربان امت که خود در اوج مهربانی و عطوفت است و بدین سبب خداوند او را پیامبر رحمت نامیده است، بیش از همه نگران وضعیت و آینده یتیمان امتش بوده و برای آنها دلسوزی می‌کرد. از این رو، از امتش می‌خواهد که برای یتیم، همچون پدری مهربان باشند.

امام علی علیه‌السلام نیز،

که بابِ علم است و به تمام علوم عالم آگاهی تمام دارد، و جایگاه اش پس از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله، از تمام مخلوقات خداوند و حتی از پیامبران اولوالعزم بالاتر است ، در آخرین لحظات زندگی مبارک خویش، به رسیدگی به ایتام سفارش نمود.

پیشوای مومنان، پدر مهربان یتیمان که خود بهترین سرمشق یتیم نوازی بود، عاشقانه به یتیمان خدمت می کرد، با دست مبارك خویش، در دهان كودكان یتیم غذا مى‌گذاشت، با آنها بازى مى‌كرد، خم مى‌شد و آنها را

روى دوش خود سوار ‌كرده و سرگرم شان مى‌نمود، تا گل خنده بر لبان آنها بنشیند! حتی در آخرین لحظات زندگی مبارک خویش، دلواپسی و دغدغه یتیمان را داشت. از این رو، شیعیان و دوستانشان را به خداوند قسم داده که رسیدگی به امور یتیمان را از یاد نبرند و از آنها می‌خواهد خدمت به یتیمان را سرلوحه برنامه‌های زندگی خویش قرار دهند. " الله الله فی الایتام..."

از سوی دیگر اکرام ایتام، پاداش عجیبی هم دارد. به انسان کرامت و ارزش می‌بخشد. سکویی است برای پرواز تا بهترین نقطه بهشت. مقام و منزلت انسان را تا آنجا بالا می‌برد که در بهشت همسایه دیوار به دیوار بهترین مخلوق خدا، پیامبر خوبی‌ها شود.

این نوید را خود پیامبر عظیم‌الشان داده و فرموده‌اند: کسی که یتیمی را کفالت کند و نفقه‌اش را کفالت کند، من و او در بهشت مانند این دو انگشت همسایه یكدیگریم.[۲]

----------------------------

پی نوشت:

۱- مستدرك‏ الوسائل ،ج۱۵ ،ص۴۵۶ علی بن ابیطالب (علیه السلام): لَمَّا احْتُضِرَ رَسُولُ اللَّهِ ص إِلَى أَنْ قَالَ فَكَانَ آخِرُ شَیْ‏ءٍ سَمِعْتُهُ مِنْ رَسُولِ اللَّهِ ص یَقُولُ إِلَیْكَ إِلَیْكَ ذَا الْعَرْشِ لَا إِلَى الدُّنْیَا أُوصِیكُمْ بِالضَّعِیفَیْنِ‏خَیْراً الْیَتِیمِ‌وَالْمَمْلُوكِ

۲- نهج الفصاحه ص ۱۴۰
طبقه بندی: برکرانه نور(شرح حدیث)،  اوصاف شیعیان،  در محضر خوبان (سیره اهل بیت)، 
برچسب ها: آخرین وصیت پیامبر، یتیم نوازی، اکرام ایتام، رسیدگی به یتیم، همسایگی پیامبر،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.