نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ شنبه 3 اسفند 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

 

امر به معروف و نهی از منکر، دو فریضه ای هستند که فضیلت و آثار فراوانی دارند تا آنجا که امیرِ بیان امام علی علیه السلام درباره آن فرمود: همه كارهاى خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منكر چون قطره‏اى است در دریاى عمیق.

این دو فریضه راه  زندگی پر خیر و برکت و سعادتمندانه امت اسلامی است. پیامبر رحمت و مهربانی صلّی الله فرمودند:  تا هنگامی که امّت من امر به معروف و نهی از منکر می کنند و به یکدیگر در کارهای نیک کمک می نمایند در خیر و صلاح و خوبی خواهند زیست، ولی همینکه این وظیفه های مهمّ را ترک کنند، برکت از زندگی آنها رخت برمی بندد و بعضی بر بعض دیگر(بدان بر نیکان) مسلّط می شوند و دیگر یار و یاوری در آسمان و زمین پیدا نمی کنند.

 اکنون که اینگونه است باید برای اقامه این دو واجب، که بالاترین فضیلت ها هستند، قیام نمود و آنها را برپا داشت. باید امر به معروف و نهی از منکر را فرهنگ نمود.  در این رابطه، بر همگان لازم است تا اولا با شناخت معروف و منکر، ثانیا اطلاع از شرایط و نحوه انجام این دو فریضه، هرگونه که می توانند به اقامه آن بپردازند و خود را متخلق به این اخلاق الهی نمایند. هر کدام از مسلمانان باید این فریضه را همچون دیگر فرائض دانسته و به آن اهتمام ورزیده و مامور خدا شدن را برای خود افتخار دانسته و عاشقانه به انجام آن بپردازد. در این مسیر باید گوی سبقت را از دیگران گرفت تا بتوان به افتخار بهترین امت شدن نائل شد. در این راه باید از جان و مال و آبرو مایه گذاشت تا ماموریت خدایی، به بهترین شکل ممکن انجام شود.

اما نکته ای که باید به آن توجه ویژه ای نمود این است که

از آنجا که قوام و پایداری دین و شریعت به امر به معروف و نهی از منکر است، از سوی دیگر نیز دین نه تنها باید تا قیام قیامت پابرجا و استوار بماند بلکه باید گستره آن در زندگی مردم و جامعه وسیعتر گردد، باید برای احیا و اقامه این دو فضیلت کاری ماندگار و دائمی انجام داد. باید برای اقامه این دو واجب، جاده و خط سیری درست نمود که باعث توجه مسلمین به این فرهنگ گرانقدر شود. باید علاوه بر پاک کردن غبار غربت و فراموشی از چهره زیبای این دو، کاری کرد که توجه و عنایت به آنها روز به روز بیشتر شده و در هیاهوی چرخ های صنعت و مدرنیته، آهنگ زیبا، دلنشین و خیرخواهانه این گوهرهای پربها به گوش همگان برسد و دیگران را نیز برای پیوستن به خیل ماموران خدا ترغیب نماید.

وقف برای ترویج و اقامه فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر، وقف برای تمام خوبی هاست. چرا که امر به معروف عامل کشش و گرایش به هر کار خوبی است که عقل و شرع، نیکی آن را تایید کرده اند.

وقف برای این فریضه مقدس، گشودن راهی برای فلاح و رستگاری جامعه اسلامی است. سنگ نشانی به سوی خیر و صلاح همگان است. راهی است برای بهترین شدن واقف، و دستگیری از دیگران به سوی بهترین شدن.

وقف برای امر به معروف و نهی از منکر، ایجاد تکیه گاهی است برای دلگرمی و پشتیبانی از مومنین. بنای استواری است برای جانشینان خدا  ورسولش. محل امنی است برای ماموران ویژه خداوند متعال. مقر و قرارگاهی است برای هدایت آمران به معروف و ناهیان از منکر. سنگری همیشگی است برای استقرار مجاهدان راه حق. دژ مستحکمی است برای مقابله با کفار و منافقین، عاملی ماندگار است برای به خاک مالیدن بینی مستکبرین.

وقف برای امر به معروف و نهی از منکر اهتزاز پرچمی است که می تواند دست به دست تا ابد برافراشته باشدو پیام امر به معروف و نهی از منکر را برای همیشه به منصه ظهور بگذارد.

( قسمت پایانی مطالب مربوط به امر به معروف ونهی از منکر. قسمت های اول و دوم این مبحث با عناوین: ماموران خدا و دریای فضیلت تقدیم گردید)
طبقه بندی: وقف،  برکرانه نور(شرح حدیث)، 
برچسب ها: وقف برای امر به معروف و نهی از منکر، فضیلت امر به معروف و نهی از منکر،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.