تبلیغات
نسیمی از آسمان - دریای فضیلت
نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ شنبه 26 بهمن 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

 

هرکار خوبی، اثر خاص خودش را دارد. هر عمل صالحی نیز، اهمیت، ارزش و جایگاه ویژه ای دارد. دین مجموعه ای از اعمال صالح و کارهای خوب است. اقیانوسی پر از از گوهر است که فضائل اخلاقی بیشماری را در خود جای داده است. اما به راستی در میان تمام فضائل اخلاقی کدام یک ارزش و اهمیت بیشتری دارد؟

پاسخ را امام علی علیه السلام بیان نموده و فرمود: همه كارهاى خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منكر چون قطره‏اى است در دریاى عمیق.

امر به معروف و نهی از منكر، دو واجب الهی هستند كه جایگاه و منزلتشان بسیار رفیع است. این دو خودشان دریای از فضیلت اند. از این رو، انجام این دو واجب الهی آثار و برکات فراوانی دارد که از جمله آنها: حلال شدن کسب وکارها، ادای حقوق فردی واجتماعی ،آباد شدن زمینها ، به خاک مالیده شدن بینی منافقان، كفار و فاسقان، جلوگیری از رشد قدرت دشمنان اسلام ،انجام یافتن کلیّه کارها بر اساس عدل، رو به راه شدن همه کارها بر اساس موازین اسلامی است .

در مقابل نیز، ترک امر به معروف و نهی از منکر عواقب و آثار سویی دارد که در این بین می توان به؛ دور شدن از رحمت الهی، پیروی نکردن از اهل بیت علیهم السلام، گمراهی و هلاکت انسان ها ،  مسلط شدن بدکاران بر مومنان، بی خاصیت و میت بین احیا شدن انسان، مستجاب نشدن دعا و... اشاره نمود.

اکنون با این بیان که اندکی نسبت به آثار و فضایل امر به معروف و نهی از منکر شناخت حاصل شد، خوب است که معنای هر یک و دامنه و گستره آنها نیز روشن گردد.

امر به معروف یعنی

واداشتن کسی به کارهای نیک و واجب به وسیله گفتار یا رفتار. در شیوه گفتاری مثل اینکه کسی را با زبان، قلم وکلام به انجام کار واجبی دعوت نمود. در شیوه عملی نیز مثل اینکه کسی با بذل و بخشش قسمتی از دارایی خود باعث شود دیگران به انجام کار واجب و عمل صالح روی آورند. البته گاهی کاشت بذری است که در آینده ثمر می دهد. از این رو ممکن است آن معروف در حال حاضر انجام بگیرد یا اینکه آمر به معروف فعلاً مقدّماتی را فراهم نماید و زمینه هایی را بوجود بیاورد که باعث تحقّق معروف در آینده شود. نهی از منکر نیز عکس امر به معروف و به معنای جلوگیری از کارهای بد و حرام به وسیله گفتار یا رفتار است که هم شامل ایجاد مانع برای ادامه منکری که هم اکنون در حال انجام است می شود و هم جلوگیری از منکری که در شُرُف وقوع است را نیز در بر می گیرد.

با این بیان دایره و وسعت این دو فریضه الهی روشن می شود. از این رو امر به معروف شامل کارهایی از قبیل: تعلیم و تعلم، بصیرت بخشی، تهذیب اخلاق، موعظه و ارشاد، پند و تذکّر، تأسیس حوزه های علمیه و مدارس اسلامی، ساخت مساجد و مراکز تعلیم و تربیت اسلامی کودکان و نوجوانان، بیداری اسلامی ملّت ها نسبت به نقشه های شوم دشمنان، آماده کردن علمی و عملی نیروهای مستعد برای تبلیغ و نشر معارف اسلامی و... می شود.

در مقابل نیز نهی از منکر شامل مواردی از قبیل؛ جلوگیری از بوجود آمدن جَوّ ومحیط ناسالم، جلوگیری از اشاعه و نشر افکار انحرافی، مقابله با عرفان های نوظهور وکاذب، مقابله با فرقه های ضاله، پاسخ صحیح به مکتب های باطل و ردّ کتابها ومقالات گمراه کننده و... می گردد.

(پایان قسمت دوم؛ برای اطلاع از مباحث امر به معروف و نهی از منکر، قسمت های بعدی را نیز که بعدا منتشر می شود ملاحظه فرمایید)
طبقه بندی: برکرانه نور(شرح حدیث)،  اوصاف شیعیان،  فضائل اخلاقی، 
برچسب ها: امربه معروف و نهی از منکر، توصیه به خوبیها، مانع بدی ها شدن، امر به معروف سرآمد خوبی ها،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.