نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 17 بهمن 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

 

ما كه سیاسی نیستم و خودمان هم اعتراف می كنیم سواد چندانی نداریم! این اعتراف صادقانه هم برای این است كه كسی زحمت برچسب زدن و بی سواد خواندن ما را به خودش ندهد. اما با تمام كم سوادیمان، باور كنید عقلی كه خدا عنایتمان كرده، هنوز كار می كند. شعورمان هم قدش به مسائل ساده ای مثل همین سبد كالا می رسد. برای همین به خودمان حق می دهیم تا در خصوص آن سوالاتی كه برایمان پیش می آید، بپرسیم تا ابهامات آن برایمان روشن شود.

برای همین تصمیم گرفتیم سوالاتی را كه در این خصوص به ذهنمان خطور كرده با همین زبان ساده خودمانی، مطرح كنیم تا شاید پاسخش را پیدا كنیم.

سوال اول:

توزیع سبد غذایی آن هم مقارن با دهه فجر و جشن های پیروزی انقلاب اسلامی، بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی و خارجی داشته است. تعابیر و تحلیل های مختلفی نیز از آن شده است. حال سوال اینجاست در روزهایی كه ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی، پیروزی انقلابش را جشن می گیرد و برای آشنا نمودن ملت های دیگر با چون و چرایی این انقلاب برنامه های متنوع و مختلفی برپا می كند، نشان دادن صف های طولانی دریافت سبد غذایی، آنهم در سردترین روزهای سال و در میان برف و باران، چه تصویری از انقلاب و نظام جمهوری اسلام به نمایش می گذارد؟ در خوشبینانه ترین حالت،  این است كه تمام این رخدادها تصادفی بوده، اما اگر هم، اینچنین باشد، آیا می توان از آثار سوء تبلیغات منفی و پیام هایی كه این كار نسنجیده بر جای گذاشت چشم پوشید؟ آیا در این زمان، كه نقطه اوج بیداری اسلامی است و ملت های مظلوم چشم امید به كشورمان دوخته اند و آن را الگو و سرمشق خود قرار داده اند، این پیام را كه ملت ایران بعد از سی و پنج سال از پیروزی انقلابشان هنوزهم گرسنه اند را به نمایش نمی گذارد؟ آیا به دیگران القا نمی كند كه ملت قهرمان ایران به علت روحیه استكبار ستیزی كه دارند، و به خاطر مبارزه با شیطان بزرگ، هنوز هم گرسنه اند و برای دریافت چند كیلو اقلام خوراكی صف هایی اینچنینی می بندند؟ آیا ملت شریف ایران حق ندارد از طراحان و مسئولان این كار توضیح بخواهد و پاسخ این سوالات را بدون آنكه متهم به بیسوادی شده، بشنوند؟ آیا توزیع فجیع این سبد، آنهم درست در زمان كُری خوانی های جان كری و دیگر مقامات آمریكایی، پیامی برای كشورهای غربی و مخصوصا آمریكا نبوده است؟ پیامی كه محتوای آن در تنگنا بودن ملت قهرمان ایران بوده تا به آنها ثابت كند كه این ملت دنبال مقاومت اقتصادی نبوده و رفع تحریم ها را به هر قیمتی خواستارند. البته چه خواسته باشیم و چه نخواسته باشیم، آمریكایی ها این پیام را برداشت كرده اند و شاهد بر این مدعا هم، صحبت های معاون وزیر خارجه آمریكا مبنی بر اینكه؛ "در اخبار دیدید كه ایران اخیرا به طور قابل مشاهده ای، غذا بین مردم فقیر در جامعه داد كه به نوعی نشان دهنده این است كه كاهش هدفمند و محدود تحریم ها تاثیر مستقیم بر مردم این كشور داشته است"، می باشد.

سوال دوم:

 برای توزیع سبد كالایی با پنج قلم جنس خارجی و ایرانی، نیاز به این همه تبلیغ نداشت. آنطور كه به خاطر داریم دولتی های محترم از چند ماه قبل، تبلیغات درباره توزیع این سبد غذایی را در قالب مصاحبه، بیانیه و ابلاغیه، از طریق رسانه های عمومی و مخصوصا صداوسیما آغاز كردند و در بخش های مختلف خبری هم به مراتب پخش و تكرار می شد. حال سوال این است كه چه انگیزه  ای باعث می شد كه این سیل تبلیغاتی برای سبد سبك غذایی راه بیفتد. یك جوی كم آب هم می توانست این سبد زبان بسته را با خود ببرد و به اطلاع همگان برساند. آیا این كار برای ایجاد حساسیت بین مردم و به تعبیری موج سازی نبوده است؟ آیا یكی از علت های هجوم مردم جهت دریافت سبد مذكور، همین تبلیغات و سازو دهل نبوده است؟ آیا خیل عظیم این تبلیغات باعث مخدوش شدن چهره مردم شریف ایران در نگاه خارج نشینان نشده است؟ آیا این پیام و مطلب را به غربی ها نمی رساند كه ملت ایران حتی منتظر شنیدن اخبار سبد غذایی هستند تا چه رسد به خود آن؟

سوال سوم:

ظاهرا در انتخاب اولیه افراد برای دریافت سبد غذایی، یا ملاك و معیار مشخصی در كار نبوده و یا بررسی و احراز صلاحیتی نبوده و به صورت رندروم، افراد گزینش شده اند. چرا كه بسیاری از افرادی كه مستحق بودند، از قلم افتاده و افرادی نیز، نامشان در لیست سبد بگیران قرار گرفته است كه وضعیت مالی و حقوقی مناسبی دارند. مثل همین آقایان مسئولی كه نامشان در برخی رسانه ها مطرح شد! البته خود مردم هم بی نظمی و بی برنامگی این امر را تشخیص دادند. چرا كه هر كسی در بین اطرافیان و همكاران خود شاهد تبعیض های اینچنینی بوده است.

سوال چهارم:

در این طرح بسیاری از كسانی كه می بایست به آنها سبد غذایی تعلق بگیرد، سبد شامل حالشان نشد. تا زمان توزیع نیز صحبتی از اینكه كه  قرار است عده ای دیگر نیز كه از قلم افتاده اند به لیست دریافت كنندگان سبد غذایی  بپیوندند. اما درست بعد از توزیع نامناسب آن، و شروع اعتراض و گلایه های بسیاری از شهروندان و اعتراض برخی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به توزیع ناعادلانه آن، وزیر مربوطه در صفحه تلویزیون ظاهر شده و با بیان اینكه اشتباه از من بوده كه از اول اعلام نكردم و گروه های دیگر در نوبت بعدی سبد غذایی برایشان در نظر گرفته شده! (نقل به مضمون)، روی این كار سرپوش گذاشته و به اصطلاح ماست مالی می كنند. حال سوال اینجاست چطور ممكن است وزیری با این سن و سال و تجربه، چنین اشتباه فاحشی كند؟ آیا این كار ایشان از روی عمد و غرض بوده است؟ آیا امكان ندارد وی برای ایجاد اعتراض و نارضایتی عمومی این كار را كرده باشد؟ اگر هم این عمدی نبوده و انشاءالله اشتباه بوده، آیا چنین وزیری كه اشتباهی چنین بزرگ و در عین حال ساده (كه هر كسی می توانست درك كند كه می بایست اگر قرار است دیگرانی هم از این سبد بهره مند شوند، از اول اعلام گردد)، مرتكب می شود می تواند سكاندار وزارتخانه ای با آن اهمیت بشود؟

سوال پنجم:

علی فرض اینكه تمام واجدین شرایط از این سبد غذایی بهره مند شوند، آیا تقسیم آن عادلانه است؟ آیا به یك خانواده شش نفره و بیشتر همان سبدی تعلق بگیرد كه به یك خانواده دو نفره داده شود با روح و معنای عدالت هماهنگ است؟

سوال ششم:

راستی اگر هدف دولتمردان از توزیع سبد غذایی كمك به مردم بوده_ كه انشاءالله همینطور هم بوده_ چرا آن را در غالب سبد عذایی آورده و مردم را ملزم به گرفتن  تنها این چند قلم، آنهم از مكان های مشخص شده كرده اند؟ آیا بهانه تورم زا بودن ارائه نقدی این سبد می تواند دلیل مناسبی باشد؟ آیا راهكار های بهتری مثل كارت خرید یا واریز وجه به حساب مخصوص یارانه و اعمال مدیریت ـ به نحوی كه قابل برداشت نبوده و تنها در قالب خرید بتوان از آن استفاده نمود- همانند كارت های هدیه مخصوص خرید- بهتر نبود؟

سوال هفتم:

در این سبد غذایی برنج و مرغ آن بنابر آنچه بیان شده و دیده شده، از محصولات خارجی استفاده گردیده است. علتی كه برای مرغ خارجی شمرده می شود را شاید بتوان با اغماض و مسامحه توجیه نمود، اما استفاده از برنج خارجی-هندی- چه توجیهی دارد؟ آیا صرف اینكه گفته شود برنج های ایرانی در بسته های پنجاه كیلویی بوده اما برنج های هندی و خارجی در بسته های ده كیلویی، می توان به صدق ادعای مسئولان مربوطه اعتماد كرد؟ آیا امكان نداشت برنج های ایرانی را با بسته های ده كیلویی تقدیم مردم نمود؟ واقعا بسته بندی نمودن برنج های ایرانی اینقدر سخت است؟ البته این نكته هم به ذهن خطور می كند كه ممكن است در واردات مرغ و برنج خارجی عده ای خاص ذینفع اند و از این فرصت طلایی! ثروتی به دست می آورند. اگر چنین است خوب است توضیحی در این زمینه داده شود؟

سوال هشتم:

خبر توزیع سبد از چند ماه پیش تقریبا همزمان با مذاكرات هسته ای آغاز و در زمانی كه افكار عمومی منتظر دیدن و شنیدن نتایج مذاكرات هستند توزیع آن، آغاز گردید. حال ممكن است این سوال پیش آید كه آیا این تبلیغات گسترده و سپس توزیع سبدغذایی، برای منصرف نمودن افكار عمومی از نتایج مذاكرات بوده است؟ آیا نقطه مقابل آنچه كه دودستی تقدیم طرف های مذاكره كننده كرده ایم، این سبد غذایی بوده است؟ البته ممكن است این مطلب نیز مطرح شود كه برای اینكه از دست آورد های اقتصادی دولت جدید سوال نشود فكر مردم را درگیر این سبد و مرغ و برنج هایش نموده اند.

خلاصه سوالات و ابهاماتی از این دست به وفور به ذهن خطور می كند كه نه مجال نوشتنی هست و نه حوصله ای برای خواندن. خوب است نظریه پردازان این طرح و مسئولان مربوطه به آن پاسخ روشن و شفاف دهند.

در پایان لازم است یادآوری شود ملت ولایتمدار،شریف و قهرمان ایران همان ملتی است كه در هشت سال دفاع مقدس، نه تنها از نان خود گذشتند كه جان خود و عزیزانشان را هم برای سربلندی نظام اسلامی شان  تقدیم نمودند و هر لحظه ای كه رهبر و مقتدایشان اشاره كند در هر میدانی حاضر و هر شرایطی را با جان می خرند، تا دین،عزت، كرامت و شرافتشان حفظ شود.   
برچسب ها: سبد غذایی، تحفه دولت، آثار سبد غذایی، پیامدهای سبد غذایی، ابهامات سبد غذایی،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات