نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 شهریور 1391 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

باید عجله کرد. هر چه سریعتر باید جان خود و عزیزان را برداشت و به جایی امن پناه بُرد. جای درنگ و این پا و آن پا کردن نیست. دیر جنبیدن جز لگدمال شدن و له شدن نتیجه ای ندارد. به ظاهر دیده نمی شوند اما بسیار نزدیک هستند. دشمنِ قسم خورده، با تمام لشگریانش از چند جهت قصد حمله به ما را دارند. خبر، موثق و مطمئن است. جای هیچگونه تردیدی نیست. این خبر در قرآن کریم نیز آمده است.1

شیطان برای از پا درآوردن انسان برنامه های مختلفی دارد. گاهی با دور نشان دادن مرگ و قیامت، وگاهی با اسلحه حرص ورزیدن در جمع مال و ترساندن او از فقر، او را نسبت به پرداخت حق و حقوق واجبش غافل می کند. گاهی با شک و تردید به جان انسان می افتد و با وسوسه های مختلف او را نسبت به انجام واجبات و تکالیف دینی اش سست می کند. گاهی نیز با شیرین جلوه دادن شهوت رانی و زیبا نشان دادن لجنزار شهوات و گناهان او را به سمت آلودگی فرامی خواند.

حال در این هجوم خطرناک، در محاصره ابلیس پلید و لشگریانش، باید به جایی امن پناه برد. باید حصاری محکم دور خود چید تا شیطانیان به ما آسیبی نرسانند. باید قرارگاهی برای آرامش روح و روان پیدا کرد که در آن چند صباح زندگی را با آرامش در آن سپری نمود.

اما چه پناهگاه محکم و مطمئنی می تواند ما را از حملات شیطان در امان نگاه دارد . بهتر است به کلام امیر مومنان دل بسپاریم که فرمود:

نماز قلعه و دژ محکمی است که نمازگزار را از حملات شیطان نگاه می دارد.2

آری نماز بهترین پایگاهی است که باید بدان پناه برد. نماز قرارگاه بندگان خداست. آرام بخش جان ها و زندگی ها است. جدا کننده دوستان خدا از لشگریان دشمن است. اگر کسی می خواهد به صف یاران خدا درآید باید به قلعه نماز پناه برد. اگر کسی داخل این قرارگاه نشود فقط خدا می داند چه آینده تاریک و مبهمی در انتظار اوست. اگر کسی حصار محکم نماز را دور خود نچیند، معلوم نیست ضربات کاری دشمن که از هر طرف بر پیکر جان و عقل او فرود می آورد و چه بلایی به سرش خواهد آورد.

هرکه به نماز اهمیت نمی دهد ممکن است قیامت را نیز با دیده تمسخر بنگرد.

هرکه با نماز، خود را به خدا گره نزند، غرق شدن در لجنزار شهوات و گناهان برایش چندان دور از انتظار نیست.

هرخانواده ای که در پناه قلعه نماز آرام و قرار نگیرد، باید منتظر گرفتاری ها، اختلاف ها و تشویش و نگرانی ها باشد.

اما نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که میزان آرامش گرفتن و لذت بردن از نماز بستگی به خود ما دارد. رابطه ما با این قلعه دوطرفه است. هرمقدار ما بیشتر به این بنای محکم الهی علاقه داشته باشیم و به آن اهمیت بدهیم، هرمقدار در استحکام و تقویت آن بیشتر کوشا باشیم، طبیعتا بیشتر از آن بهره خواهیم برد.

هر کسی باید بکوشد تا دِژِ نماز را مستحکم تر کند. باید با دقت در ادای اول وقت آن، با فراگیری و دقت در حُسن انجام ارکان آن، با تلاش برای به دست آوردن توجه و حضور قلب در آن، دَین خود را به این بنای پایدار ادا کند.

از طرف دیگر باید به فکر توسعه و گسترش این پناهگاه آرامش هم بود، تا همه عزیزانمان در زیر این خیمه جای گیرند و در کمال آرامش به زندگی در پرتو انوار حضرت حق ادامه دهند.

1 سوره اعراف آیه 17

2 غررالحکم ص56 (الصلاه حصن من سطوات الشیطان)
طبقه بندی: برکرانه نور(شرح حدیث)، 
برچسب ها: نماز، پناهگاه مطمئن، مبارزه با شیطان، اهمیت نماز،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic