نسیمی از آسمان
دست‌نوشته‌ها و دل‌مشغولی‌های حسین ژولیده
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 11 مهر 1392 توسط حسین ‍ژولیده | نظرات ()

بیاید لحظه ای رودربایستی را با خودمان كنار بگذاریم و با یك تست ساده،شخصیت خودمان را بشناسیم. هرچه باشد ما انسان هستیم و ارزشمان از چیزهای دیگر بالاتر است.

 وقتی ارزش هر چیزی را با ملاک و معیاری خاص تست می زنند و می سنجند ما چرا خود را نسنجیم؟ وقتی غذا را با پاکیزه بودن، ویتامین و انرژی آن تست می كنند و برایش ارزش و قیمت می گذارند ما چرا عقب بمانیم؟ وقتی پارچه را به کیفیت و زیبایی، طلا را به عیار و وزن آن، ساختمان را به استحکام، امنیت،مکان و... آزمایش می كنند و برایشان نرخ تعیین می كنند، ما چرا از قافله دور بمانیم و خودمان را نسنجیم و قیمت و ارزش وجودی خود را به دست نیاوریم؟

 اما راستی هر كدام از ما انسان ها چقدر می ارزیم و ارزش ما چگونه تست شده، با چه ملاکی سنجیده و با چه سنگی محک می شود؟

پاسخ را شهر علم و دانش امام علی علیه السلام بیان نموده و فرمود:

قِیمَةُ كُلِّ امْرِئٍ مَا یُحْسِنُهُ

ارزش هر انسانی به اندازه چیزی است كه دوست می‌دارد.

آری شخصیت و ارزش هر فرد بستگی به آن چیزی دارد که ذهن و دل او را مشغول خود کرده، به آن عشق ورزیده و رسیدن به آن را اولویت و هدف اصلی زندگی خود قرار داده است.

دوست داشتن بیش از اندازه هر چیزی، حد و حصاری است که انسان را درون خود محدود می کند و ارزش او را به همان میزان محصور می نماید. عشق انحصارطلب است. عاشق را تنگ نظر و کر و کور نموده و نمی گذارد جز معشوق چیز دیگری را ببیند و به آن فکر کند. هر چیزی که دل و جان را مجذوب خود کند، انسان را به سمت خود کشانده و او را در خود ذوب می نماید.

آنچه به انسان ارزش می دهد عقل و دل اوست و اگر کسی ذهن و جانش را بیش از حد به چیزی مشغول کرده و به آن بپردازد او را به همان شیء تبدیل می کند.

از این رو كسانی كه در زندگی مسائل مربوط به شکم و خوردن را بیش از هر چیز دیگری دوست داشته و بیش از حد نیاز، برایش ارزش و اهمیت قائلند، ارزش آنها، همان مواد عذایی است و در واقع آنها خود را به انبار مواد غذایی تبدیل می کنند.

برخی دیگر كه مهمترین دغدغه و مشغولیت ذهن و قلب شان ماشین است و به آن بیش از هر چیز دیگری اهمیت می دهند، ارزش خود را به اندازه همان آهن پاره پایین آورده اند.

کسانی که به خانه و آپارتمان عشق می ورزند قیمتشان به اندازه همان خانه است و با همان ملاک های ارزش گذاری خانه، سنجیده می شوند.

كسانی نیز كه قیافه ، تیپ و آرایش ظاهر را به هر قیمتی و بیش از هر چیز دیگری دوست دارند و برایش ارزش قائلند، بیش از عروسك ومانكنی نمی ارزند.

برخی نیز که دغدغه و مشغله ذهنی آنها شهوت رانی است، قیمت و ارزششان به همان است.

هر كدام از این وسایلی كه ممكن است دل و جان بسیاری را به بازی بگیرد، حتی اگر در چارچوب شرع و حلال نیز باشد، هیچكدام ارزش این را ندارند كه در مقابل ارزش یك انسان قرار گیرند. از این روست كه اگر كسی راكه به ماشین عشق می روزد، ماشین خطاب كنند و صدا بزنند ناراحت و خشمگین می شود.

اما حال كه این قبیل امور ارزش مقابله با وجود آدمی زاد را ندارند و هر كدام ارزش و قدرش محدود و ناچیز است باید دلباخته چیزی شد كه بالاترین ارزش  را داشته و بیش از هر حد تصور و فراتر از دیوار محدودیت باشد.

هر چه بگردیم با ارزش از خدا پیدا نمی شود. هیچ چیزی توان مقابله با خدا را ندارد. اصلا خداوند متعال بی نهایت است و مافوق تصور. از این رو کسی که خدا را بیش از هر چیز دیگری دوست دارد و خاطرخواهی خدا را بر هر چیز دیگری مقدم می نماید، ارزش چنین کسی به اندازه خدا نامتناهی و بی حد و انتهاست.

خوشا به حال آنان كه دلشان مشغول خداست و به عشق او می تپد. خوش به حال كسانی كه خدا را محور تمام كارها و برنامه هایشان قرار می دهند و رضایت و خشم خدا را ملاك انجام دادن و ترك كردن كارهایشان قرار می دهند. چه ارزش و مقامی دارند آن كسانی كه قبل از انجام هر كاری، قبل از بیان هر گفتاری خدا را به یاد می آورند و كلام و كردار خود را با سنگ محك رضای الهی می سنجند. خوشا به حال آنانكه جان خود را وقف خدا كرده اند و برای خدا كار می كنند. خوشا به حال... 
                                                                                     دلتان گرم خدا باد
طبقه بندی: برکرانه نور(شرح حدیث)، 
برچسب ها: ارزش انسان، قیمت آدمی، خودشناسی،
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic